» Ziņas
Teātra un laikmetīgās dejas uzvedums “Vecmāmiņas”
Radošā apvienība “Siltumnīca” organizē režisores Antras Austriņas-Seņkānes un horeogrāfes Alises Putniņas iestudētā teātra un laikmetīgās dejas uzveduma "Vecmāmiņas” viesizrādes Mālpilī, Saldū un Daugavpilī. Alises Putniņas iestudētais teātra un laikmetīgās dejas uzvedums "Vecmāmiņas". Izrādes pamatā ir četru dažādu tautību sieviešu dzīvesstāsti, kuras dzimušas pirms Otrā pasaules kara vai kara laikā, un visām viņām ir cieša saikne ar Latviju.
Izrāde “Vecmāmiņas” veidota kā dramatiskā teātra un laikmetīgās dejas sintēze. Uzveduma pamatā ir četru pirms Otrā pasaules kara un kara laikā dzimušu sieviešu dzīvesstāsti – latviešu inteliģences atvase, kura emigrē uz Vāciju, vēlāk uz Ameriku, kur pēcāk arī paliek uz dzīvi; Lietuvas poliete, kura dzīvi pavadījusi Latvijā un izveidojusi šeit ģimeni; baltkrieviete, kura pārcēlusies uz dzīvi Latvijā un kuras mazbērni ir Latvijas valsts pilsoņi; un latviete, kura atgriezusies dzimtenē pēc izsūtījuma uz Sibīriju. Viņu dažādie likteņi un raksturi palīdz skaidrot gan pagājušā gadsimta notikumus un to ietekmi uz tā laika sabiedrību, gan velk paralēles ar mūsdienu ģeopolitisko situāciju un Latvijas daudznacionālo sabiedrību.
Uzvedumā tiek apskatīta arī dažādu tautību pārstāvju līdzāspastāvēšana. Vēstures notikumu rezultātā, Latvijas sabiedrības nacionālais sastāvs ir izveidojies visai raibs. To veido latvieši, krievi, baltkrievi, lietuvieši, poļi, ukraiņi un citas tautas. Izrādē tiek uzsvērts, ka svarīgākais nav tautība, bet tas, ka katram no mums ir sapņi, ko vēlamies piepildīt un vēlme realizēt sevi neatkarīgi no nacionalitātes.
„Vecmāmiņas” savā ziņā iezīmē vēstures lineāro cikliskumu, jo pašreizējā situācija līdzinās notikumiem pirms Otrā pasaules kara. Tas katram no mums ļauj izvērtēt stāvokļa nopietnību, jo Trešā pasaules kara iespējamības risks ir aktuālāks nekā jebkad agrāk.
Šis ir stāsts par minēto četru sieviešu dzīvi, piedzīvojumiem un pārdzīvojumiem laika posmā, kas aptver pirmskara, Otrā pasaules kara un pēckara periodu. Par neiedomājamām šausmām un laimes meklējumiem, par bailēm un drosmi, par pagātni un tagadni. Vienlaikus stāsts ir ne tikai par šīm sievietēm, bet arī par ikkatru no mums.
Izrādē runā gan latviski, gan krieviski.
Izrādē spēlē - Madara Luīze Muzikante, Marija Zenčenkova, Anete Volnobajeva, Madara Juška-Grundberga.
Izrāde notiks – 17.janvārī plkst. 17:00 Mālpils kultūras centrā, 24. janvārī plkst. 15:00 Saldus mākslas skolā un 27. februārī plkst. 17:00 Daugavpils novada Kultūras centrā. Par biļetēm interesēties izrāžu norises vietās.
Pirmizrāde – 2014.gada 11.oktobrī Eduarda Smiļģa Teātra muzejā.
Projekts īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Izrādi organizē radošā apvienība “Siltumnīca”.
Radošā apvienība “Siltumnīca” ir dibināta 2011. gada 21. jūnijā ar mērķi apvienot pozitīvus un radošus jauniešus, lai audzētu interesantas un siltas idejas teātra, mākslas un citās kultūras jomās.
Līdz šim radošā apvienība “Siltumnīca” ir piedalījusies 2011. gada Muzeju nakts aktivitātēs ar mīma un kustības iestudējumu “Gaisa bedres”. Viens no nozīmīgākajiem pasākumiem ir dalība 2011. gada Rīgas svētkos, kad radošā apvienība “Siltumnīca” ir organizējusi performanci "Pilsētas pasludināšana" ar mērķi parādīt, ka kultūras un mākslas aktivitātēs līdzdarboties var ikviens. “Siltumnīcas” kultūras, mākslas un izklaides pasākumu radītāju repertuārā ir tādas izrādes kā „Mīma Šovs”, „Emigranti” un „Heda Gablere”.
Režisore Antra Austriņa-Seņkāne - šobrīd lielākoties darbojas amatierteātru vidē un ar jauniešu kolektīviem, uzvedusi tādas izrādes kā “Straumēni. Ziema” (multimediāls uzvedums Edvarda Virzas 130 gadu jubilejas koncerta „Ziemassvētku balāde” ietvaros Rīgas Latviešu biedrības namā, 2013. gada 27. decembris), ”Heda Gablere”, ar kuru piedalījusies amatierteātru festivālā “Rīga spēlē teātri” un Amatierteātru skatē “Gada izrāde 2012”. Strādājusi arī kā kustību konsultante un horeogrāfe.
Horeogrēfe Alise Putniņa - Latvijas Kultūras akadēmijas apakšprogrammas “Laikmetīgās dejas horeogrāfija” absolvente, piedalījusies virknē vietējas un starptautiskas nozīmes mākslas projektos un izrādēs, piemēram, dalība mākslas projektā “Mesmeric Monument”, sadarbībā ar britu mākslinieci Liane Lang, dejas izrāde „ĀRĀ”, izrādē „Lāčplēsis” u.c.
Plašāka informācija:
Rita Lineja, Selig events projektu vadītāja