» Ziņas
Taro kāršu pareģojumi Bauskas pilī
25.janvārī plkst. 14:00 Bauskas pils muzejā notiks senā dzīvesveida skolas pasākums „Zīlēšana ar Taro kārtīm”. Pasākuma laikā uzzināsiet, kas ir Taro kārtis, vai kāršu likšana ir melnā maģija, uz kādiem jautājumiem var rast atbildes un kas jāzina Taro kāršu licējam, lai varētu tās pareizi saprast.
Bauskas pils muzeja speciāliste Ilona Ozola stāstīs par Taro kāršu izmantošanu laika periodā no 14.gs. līdz 18.gs. Savukārt astroloģe un taroloģe Ivonda Freifalte stāstīs par taroloģijas attīstību no 18.gs. līdz mūsdienām. Apmeklētājiem būs iespēja rast atbildi uz kādu sev interesējošu jautājumu.
Taro kārtis izmantoja jau senajā Ēģiptē. Uzskata, ka kāršu izmantošana Eiropā popularitāti ieguva 14. gadsimta beigās, tās aizgūtas no Āzijas valstīm. Eiropā kārtis sākotnēji izmantoja kā spēļu kārtis. Kārtis bija ļoti greznas un tās varēja atļauties labi situēti cilvēki. Zīlēt ar kārtīm Eiropā sāka 16.gs., bet 18.gs. vidū zīlēšana piedzīvoja īpašu popularitāti.
Nereti augstdzimušas personas pasūtīja māksliniekiem, lai izgatavo tieši viņiem paredzētu kāršu kavu. Kā, piemēram, šādu pasūtījumu veica Filips Marija Viskonts (Filippo Maria Visconti) un viņa znots Frančesko I Sforca (Francesco I Sforza). Taro kārtis izmantoja arī kā diplomātiskās dāvanas, kuras pasniedza citu valstu vadītājiem.
Ar horoskopu sastādīšanu un pareģošanu nodarbojās, daudziem zināmais, franču aptiekārs un gaišreģis Nostradams (Michel de Nostredame). Savas dzīves laikā viņš uzrakstīja manuskriptu par Taro kārtīm „Mihaela Nostradama pareģojumi” (Vaticinia Michaelis Nostrdami), taču viņa dzīves laikā šo darbu nepublicēja. 1994.gadā, veicot pētniecisko darbu Itālijas nacionālajā bibliotēkā Romā, atrada manuskriptu. Pēc darba skicēm un piezīmēm 2012.gadā izgatavoja Taro kāršu kavu, kuru varēs redzēt arī pasākuma laikā.
Frančesko Markolini (Francesco Marcolini) 1540.gada grāmatā „Orākuls jeb domu dārzs” (The Oracle called garden of thoughts) publicēti populārākie jautājumi, uz kādiem vīrieši un sievietes gribēja rast atbildes zīlēšanas procesā. Abiem dzimumiem interesēja jautājumi saistībā ar likteni, kas viņus sagaida, vai labāk kalpot kungam vai mācītājam, vai atalgos viņu uzticību. Vīriešiem interesēja jautājumi saistībā ar kara lietām un sievietēm – cik sievas būs, vai ir labi precēties, kādu sievieti labāk precēt – atraitni, šķirteni vai jaunavu, vai labi mainīt partnerus. Savukārt sievietēm vairāk interesēja jautājumi - vai vīrs būs uzticīgs, cik bērni būs, vai būs dēls, vai viņu kāds mīlēs, vai mīļāko maiņa nāks par labu.
Biļetes var iegādāties Bauskas pils kasē un rezervēt pa tālruni 63923793, 63922280 vai e- pastu bauska.pils@e-apollo.lv. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30min pirms pasākuma.
Biļetes cena 2,13 Eur/1,50Ls pieaugušajiem, 1,14 Eur/0,80Ls mācību iestāžu audzēkņiem.
Pasākuma ilgums apmēram: 1,5h.
Sīkāka informācija pieejama mājas lapā: www.bauskaspils.lv
Informāciju sagatavoja:
Ilva Bitēna
Bauskas pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste