» Ziņas
Rundāles pilī izstāde „Dievinātā Doroteja”
2011. gada 3. februārī Rundāles pilī ar izstādes „Dievinātā Doroteja” atklāšanu tika atzīmēta Kurzemes hercogienes Annas Šarlotes Dorotejas 250 gadu jubileja. Izstādē atspoguļota hercogiene Doroteja dažādu mākslinieku skatījumā un rakstos.
Pateicoties Dorotejai, priekšstati par Kurzemes un Latvijas vietu Eiropā veidojās jau agri pirms Latvijas valsts izveidošanās – Kurzemes hercogu nams gadsimtu gaitā ir devis sūtņus šai mazajai zemei pie Baltijas jūras.
Izstādē apskatāmi dažādi ar hercogieni saistīti eksponāti no Rundāles pils muzeja, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja, Latvijas Universitātes akadēmiskās bibliotēkas, Latvijas Valsts vēstures arhīva un Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājumiem. Koncepciju un tekstus veidojis Imants Lancmanis.
Kurzemes hercogienes Dorotejas parādes tērpa atdarinājums ir viens no krāšņākajiem izstādes eksponātiem. Tas tapis pēc galma gleznotāja F.H.Barizjena portreta, 1783. g. Tērpa rekonstrukciju veica IU Eleana un tā bija iespējama ar mecenātu Borisa un Ināras Teterevu finansiālo atbalstu. Tērps atbilst 18. gadsimta 80-os gados Eiropā izplatītam parādes kleitas tipam - /robe � la fran�aise/. Tērpa atdarināšanai izmantotie zīda tafta un atlasa audumi, tika izgatavoti slavenās Eiropas manufaktūrās pēc 18.gs. tehnoloģijām. Visi tērpa dekora elementi - polihromais izšuvums, tilla rišas ar piešūtiem metāla spīguļiem, treļāža tīkla kompozīcija ar pērlēm un citi, ir roku darbs.
KURZEMES HERCOGIENE DOROTEJA
1761 - 1821
Kurzemes hercogiene Doroteja bija viena no Eiropas sabiedrības zvaigznēm 18. gadsimta beigās un 19. gadsimta sākumā.
Provinciālā Kurzemes muižnieka meita, pateicoties savam skaistumam, šarmam, mērķtiecībai un dzīves gudrībai, spēja pacelties Eiropas sabiedrības augstākajās sfērās. Ar savas personības valdzinājumu viņa saistīja visus, atstājot neoficiālu iespaidu gan uz politiku, gan veidojot elegances paraugu. Vienlaikus Doroteja uzdrīkstējās dot pirmos paraugus demokrātiskai, Apgaismības laikmeta iestrāvotai sabiedriskajai stājai: viņas salonā pie viena galda sēdēja karaļnamu locekļi un pilsoniskās inteliģences pārstāvji.
Arī hercogienes Dorotejas meitas Vilhelmīne, Paulīne, Johana un Doroteja spīdēja pie Eiropas augstākās sabiedrības debesīm, bet Doroteja, jaunākā, ar hercogienes de Dino vārdu iegājusi vēsturē kā slavenā diplomāta Šarla Morisa de Taleirāna mūža beigu daļas līdzgaitniece.
Nenokavē! Izstādi varēs apskatīt vēl tikai līdz 31. oktobrim.
Rundāles pils muzejs