» Ziņas
Atskats uz 2010.gada veikumu Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā
Lai tiektos uz labākiem sasniegumiem 2011. gadā, vērts paskatīties, ko esam darījuši, sasnieguši pagājušajā gadā.
Aizgājušajā gadā muzejparku apmeklējuši 11639 apmeklētāji no 43 valstīm, kas ir vairāk kā 2009. gadā. Visvairāk ārzemju ceļotāji bijuši no Eiropas. Muzejparkam viesi bijuši arī no tālām zemēm Āzijas – Ķīnas, Japānas, Vjetnamas, Indijas, Āfrikas un Dienvidamerikas – Brazīlijas, Venecuēlas. Visvairāk apmeklētāju bija jūlijā – gandrīz trīs tūkstoši.
Individuālo apmeklētāju vidū TOP 5 valstis ir: Latvija, Vācija, Lietuva, Igaunija un Francija, grupu apmeklētāju vidū: Latvija, Lietuva, Vācija, Igaunija un Krievija.
Ezermītni apmeklējušas 166 grupas ar 4868 apmeklētājiem, muzejparka gidi tiem novadījuši 80 ekskursijas.
Viesojušies un labus vārdus par ezermītni rakstījuši Latvijas, Lietuvas, Baltkrievijas, Krievijas, Japānas, Zviedrijas, Vācijas un Norvēģijas žurnālisti.
Muzejparkā notikusi virkne pasākumu: vasaras un ziemas Saulgrieži, Ģimenes diena, Āraišu svētki „Mīti un patiesība Latvijas areheoloģijā”, bronzas liešanas mēģinājumi un vēsturiskās kopas „Primitīvisti” demonstrējumi. Visas vasaras garumā nedēļas nogalēs folkloras kopa „Dzieti” priecēja apmeklētājus ar latviešu tautas dziesmām un melodijām.
Jūnijā Latvijas Nacionālā vēstures muzeja arheoloģijas departamenta arheologi restaurēja niedru mītni Meitu salā un attīrīja Viduslaiku pils mūrus. Podnieki Baiba un Einārs Dumpji rekonstruēja māla kleķa krāsni vienā no ezerpils ēkām. Septembrī notika Latvijas skolēniem paredzētā akcija „Iepazīsti, kā senie latgaļi dzīvoja pirms 1000 gadiem”.
Izveidota mikrodienasgrāmata twitter.com/araisimuseum.
Lielu paldies gribam teikt mūsu sadarbības partneriem: Amatas novada domei par sniegto atbalstu teritorijas sakopšanā vasaras un ziemas periodā, Cēsu kultūras un tūrisma centram, Āraišu ezerpils fondam – īpaši Zigrīdai Apalai un Jānim Apalam, folkloras kopai „Dzieti” un vadītājai Dacei Balodei, folkloras kopai „Ore”, Drabešu internātpamatskolas skolēniem un direktorei.
2011. gadā jūlija beigās plānoti tradicionālie Āraišu svētki, tiek veidotas 2 muzejpedagoģiskās programmas, risināsies gadskārtu svētki, koncerti un radošās darbnīcas! 19. februārī muzejparks būs viens no tūrisma rallija "Piedzīvojums Vidzemē" objektiem.
Gaidām Jūs ciemos visos gadalaikos 2011. gadā!
Āraišu arheoloģisko muzejparku veido 9. - 10. gs. latgaļu nocietināta dzīves vieta (valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis) un tās rekonstrukcija; 14. - 17. gs. viduslaiku pilsdrupas (valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis) un t. s. Meitu sala ar akmens un bronzas laikmeta mājokļu rekonstrukcijām, kuri ir izvietoti 12 ha lielā teritorijā Āraišu ezera krastā, ap 7 km no Cēsīm. Kopš 20. gs. 90. gadu sākuma to attīstīja kā Baltijā pirmo brīvdabas arheoloģisko muzeju.
Citu līdzīgu muzeju vidū Eiropā Āraišu arheoloģiskais muzejparks izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos oriģinālā vidē un Vidzemei raksturīgo, labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu, kas pozitīvi kontrastē ar mūsdienu urbāno vidi.