Kara liecības
Reizes skatīts: 10554
Apraksts
Daudz ko ir pārdzīvojuši Latvijas iedzīvotāji pirms Latvija tika atdzīta par neatkarīgu valsti. Ir viens novads, kurš joprojām glabā vairāku asiņainu un nežēlīgu notikumu liecības. Vaiņode novads ir pazīstams ar vācu dirižabļu kara bāzi, leišu un latviešu karu, Krievijas lidlauku un raķešu bāzi un vēl ar daudziem citiem notikumiem.
Bijusī Padomju armijas raķešu bāze- PSRS armijas aviācijas bāze- Bruņinieku pilsdrupas- Joda dambis- Embūtes kuršu pilskalns
Vaiņodes novada izpēti sākām ar bijušās Padomju armijas raķešu bāzes apskati. Pēc vēstures avotiem tā tika būvēta ap 1968 gadu. Šī Padomju armijas raķešu bāze bija Padomju Savienības Rietumu robežas aizsardzības svarīgākā daļa. Raķešu bāze atrodas tālu no apdzīvotām vietām un lielākiem ceļiem. Iepriekš nezinot kur tā atrodas, tai mierīgi var pabraukt garām, bet, ja būt uzmanīgiem, tad ieskatoties var pamanīt šahtas ieapaļo betona kupolu. Vieta, kurā agrāk tika slēptas vairākas Padomju armijas aizsardzības raķetes. Tagad tur vairs nav atrodama neviena raķete, bet šaurās pamestās ieejas rada visai baisu atmosfēru.
Tālāk devāmies apskatīt bijušās PSRS armijas aviācijas bāzi. Lai apskatītu lidlauku iepriekš savu vizīti pieteicām pa telefonu. Mums izstāstīja, ka lidlauks tika uzbēvēts 1912.gadā, savā laikā tas bija viens no lielākajiem militārajiem lidlaukiem Baltijā. Pietam, tas ir ievērīgs arī ar to, ka no šejienes pacēlās vieni no pirmajiem dirižabļiem un planieriem Latvijā. Bet laiks gāja un lidlauks tika pamests un tas, diemžēl, arī daļēji nojaukts. Lidlaukā ir saglabājušies daži angāri un daļa no kādreizējā lidmašīnu skrējceļa.
Pēc lidlauka apskates vēl vairāk iedziļinājāmies pagātnē, atceroties 17.gadsimtu. Vaiņodes novadā atrodas Bruņinieku pilsdrupas. Pils tika būvēta 17.gadsimtā, tā kalpoja kā mūra pils tā laika bīskapam. Vēlāk tā kļuva par muižnieku mājvietu. Tagad ir apskatāmi tikai mūra fragmenti un veļņa paliekas, jo bermontieši atkāpjoties nodedzināja pili. Bet neskatoties uz to, ka no pils palika tikai mūra fragmenti, tik un tā ir iespējams saprast cik ievērības cienīga kādreiz bija šī Bruņinieku pils.
Turpinājām savu ceļojumu pagātnē. Devāmies apskatīt Joda dambi. Kas radās latviešu un leišu kara laikā. Jods nostājas latviešu pusē un aizbēra upi izveidojot dabmi. Par to kāpēc Jods nostājās tieši latviešu pusē, tā arī neuzzinājām, lai nu kā pateicoties tieši pašam nelabajam leiši atkāpās un latvieši palika neuzveikti.
Ja jau apskatījām vienas teikas norises vietu, tad devāmies apskatīt vēl vienas teikas mājvietu. Ir viena romantiska teika par Embūtes kuršu pilskalnu. Leģenda vēsta, ka agrāk kalnā atradās pils, bet tā nogriba un par nelaimi pilī atradās skaista meitene, kas arī gāja bojā. Meitenes dvēsele nav atradusi mieru un katru nakti klīst pa pilskalnu raudot. Vietējie iedzīvotāji stāsta, ka nelielais pilskalna avotiņš ir skaistās meitenes asaras.
Kontaktinformācija
- Novads: Vaiņodes (bij.Liepājas rajons)
- Adrese:
- Kontaktpersona: -
- Mājas lapa: -
- Tel.:
- E-pasts: -
Viesu grāmata
klikšķis
19.11.2013 22:53:29
labāk izdzēsiet šeit sarakstītās muļķības un aplamības