Ceļojums pa ezeru zemes baznīcām un vēsturiskajām vietām
Reizes skatīts: 10443
Apraksts
Ceļot pa Latgales skaistajām ainaviskajām vietām var bezgalīgi. Šoreiz tiks piedāvāts maršruts pa ezeru zemes vēsturiskajām vietām un baznīcām. Atsperes punkts būs neliels ciems pie paša Rāznas ezera – Lipušķi.
Lipušķi atrodas pašā Latgales jūras jeb Rāznas ezera krastā apmēram 30 km no Rēzeknes. Neskatoties uz to, ka Lipušku ciems ir neliels tajā ir vairāki apskates objekti, tajā skaitā Lipušku vecticībnieku draudzes dievnams, kurš tika celts 1904. gadā. Blakus dievnamam atrodas mācītāja māja. Tad piemiņas zīme cīnītājiem pret fašismu, kura tika atklāta 1977. gadā.
Garām Lipušķiem nonāksim pie Mākoņkalna. Pašlaik tur ir iekārtots diezgan liels placis automašīnu novietošanai, ir ierīkotas kāpnes līdz pašai kalna virsotnei un ierīkota tualete. Kalna pakājē atrodas akmens, kas veltīts Latvijas valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa vizītei Mākoņkalnā 1938. gadā. Kā arī pirms uzkāpjot kalnā var apskatīt vietējo karti, lai nospraustu mērķus tālākam ceļojumam. Mākoņkalns ir 248 m augsts un uz tā kādreiz atradusies vācu bruņinieku pils Volkenberga. To vācu ordenis uzcēlis ap 1260. gadu kā otro bruņinieku pili Latgalē, lai nodrošinātu tirdzniecības un satiksmes ceļus ar austrumiem. Uzkāpjot kalnā, redzamas bruņinieku pilsdrupas ar sakritušu apakšzemes eju, un paveras plaša ainava –mežu un lauku raibais klājs, Rāznas ezers, Ubagovas ezeriņš. Saskatāms arī Lielais Liepu kalns (289 m). Telefons 64648641, e-pasts: makonkalns@e-apollo.lv
Ievērojot ceļa norādes dosimies uz Andrupene. Pa ceļam redzēsim Salāju ezeru, Viraudas ezeru, nūjošanas trasi. Un beidzot sasniedzot Andrupenes centru redzēsim Andrupenes Svētās Jaunavas Marijas Romas katoļu baznīcu. Baznīca celta 1849. gadā
Andrupenē vēl ir skatāma Andrupenes lauku sēta. Tas ir vesels komplekss, kuru apskatot radīsies pilns priekšstats par latgaļu tautas dzīvi 19. gs. beigās. Kompleksā apskatāma dzīvojamā māja, klēts, kūts, pirts un smēde. Tālr.: 65659233, 26458876.
Nākošais apstāšanās punkts būs Dagdā pie Dagdas ezera. Vidējais ezera dziļums ir 5,2 metri, bet maksimālais dziļums – 19,2 metri. Ezeram ir 11 salas. Dagdā apskatīsim arī Svētā Nikolaja Brīnumdarītāja pareizticīgo baznīcu, kura atrodas Pasta ielā 9. Baznīcu sāka būvēt 1914. gadā. Ideja uzcelt dievnamu radās mācītājam Nikonoram Trubeckojam, jo uz to brīdi miestā nebija neviena lūgšanas nama, taču ticīgo iedzīvotāju bija vairāk par četriem simtiem. Tā 1915. gada 7. jūnijā uzbūvētais lūgšanu nams tika iesvētīts. Baznīcā iespējams sarunāt ekskursiju. Tālr.: 65681420.
Dagdas katoļu baznīca atrodas Alejas ielā 2. Tagadējā Dagdas katoļu baznīca 18. gs. otrajā pusē baroka stilā. Aiz baznīcas paveras plašs skats uz Dagdas ezeru. Turpat netālu atrodami 2. pasaules kara upuru kapi, kur apbedīti 162 karavīri. Turpat ir obelisks karavīru piemiņai.
Pa Dagdas – Ezernieku šoseju dosimies taisnā ceļā pie Ežezera. Tas atrodas netālu no Ezerniekiem. Ežezers ir salām bagātākais Latvijas ezers, kas izveidojies Latgales augstienes Dagdas paugurainē. Ezera platība ir 9,9 kvadrātkilometri, kopā ar salām tas sastāda 10,7 kvadrātkilometrus.
Tad ceļā uz Ezerniekiem ceļa malā redzēsim Balto baznīcu, tā šo baznīcu sauc vietējie iedzīvotāji. Bet Bukmuižā Ezernieku pagastā Krāslavas novadā atrodas skaista katoļu baznīca celta 1830. gadā. Baznīcā ir pieci altāri. Pie Bukmuižas Sv. Ludvika Romas katoļu baznīcas atrodas zvanu tornis. Tas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Tālrunis uzziņām: 26565584.
Pēdējais ceļojuma posms Ezernieki – Kaunata. Kaunatas ciems atrodas apmēram 4 km no Rāznas ezera. Šeit apskatīsim Kaunatas Sv. Jaunavas Marijas Romas katoļu baznīcu, kas celta 1850. gadā klasicisma stilā, kā mūra ēka ar diviem torņiem. Baznīca ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis. Tālr.: 64698270, 64655335.
Kā ceļojuma loģisks noslēgums būtu atpūta pie Rāznas ezera, kur var gan vienkārši pastaigāties gar krastu, gan peldēties un sauļoties vasaras sezonā. Patīkamu atpūtu!
Kontaktinformācija
- Novads: Dagdas (bij.Krāslavas rajons)
- Adrese:
- Kontaktpersona: -
- Mājas lapa: -
- Tel.:
- E-pasts: -