Liepājas ievērojamākās vietas (1 diena kājām)
Reizes skatīts: 21497
Apraksts
Liepājā izstrādāts vienkāršots maršruts tūristiem, viesiem un pašiem liepājniekiem. Tas ir veids, kā apskatīt Liepāju un iepazīties ar ievērojamākajiem objektiem tūrisma jomā. Ja ir tikai vēlēšanās, tad pastaiga pa Liepāju noritēs kā pa skanīgām notīm... Ļoti viegli! Sākam?
Viss sākas pie Liepājas reģiona Tūrisma informācijas biroja – Rožu laukums 5/6, tel: +371 63480808, +371 29402111. Kāpēc notis? Tāpēc, ka Liepāju dēvē par Latvijas mūzikas, sevišķi jau rokmūzikas, galvaspilsētu.
Nošu atslēga: Rožu laukums. 18.gs. šajā vietā atradās Jaunais tirgus, bet 1910.gadā izveidoja apstādījumus - tika izveidots atklāts dārzs ar rozēm. 2000.gadā laukumu rekonstruēja un dobes paaugstināja augstāk par zemi un uz rožu dobes apmales visiem redzamas Liepājas sadraudzības pilsētu piemiņas zīmes. Līdzās Rožu laukumam atrodas vairākas ievērojamas ēkas. Ēkā ar diviem tornīšiem senāk atradās gaļas skārņi, kas tika uzbūvēti 1862.gadā. 1934.gadā uzceltajam Latviešu biedrības namam pamatakmeni licis valsts prezidents Kārlis Ulmanis. Laukums ir nozīmīga vieta bijusi padomju gados, jo tad tur atradās Ļeņina piemineklis. Arī mūsdienās šī ir vieta, kur satikties, atpūsties un pavadīt labi laiku, šeit notiek pasākumi un gada tirdziņi. Mazliet tālāk ir Liepājas Universitāte. Grezna ir bijusī 19.gs. Romas viesnīca, tagad biznesa un darījumu centrs „De Rome", kas atrodas Zivju ielā, kur jādodas tālāk, lai nokļūtu pie nākamās nots.
DO: Latvijas mūziķu Slavas aleja – Zivju iela, kas paredzēta gājēju iešanai un uz tās atrodas 35 plāksnes ar mūziķu plaukstu atlējumiem bronzā, 10 plāksnes esošām un bijušām mūzikas grupām un 5 plāksnes tiem mūziķiem, kuri vairs nav mūsu vidū. Aleja ir līdzās Latvijas 1. Rokkafejnīcai, kurai priekšpusē izvietota Latvijas lielākā ģitāra, kas tā vien aicina to uzspēlēt. Otrpus Kungu ielai atrodas augstākā ēka Zivju ielā - pilsētas bibliotēka, agrākā meiteņu ģimnāzija. Pārejot pāri Kungu ielai un paejot pa bruģēto Zivju ielu, kreisā pusē ir skaists veikaliņš, kurā ir iespēja iegādāties kādu skaistu piemiņu.
RE: Pētera I namiņš - bijusī Madam Hoijeres viesnīca – Kungu ielā. Namā, kas ir viens no vecākajiem 17.gs. dzīvojamo namu paraugiem Liepājā, 1697.gadā uzņemts Krievijas cars Pēteris I, kā rezultātā namiņš ieguvis nosaukumu. Ielas pretējā pusē atrodas Amatnieku nams, kur iespējams ne tikai iegādāties amatniecības izstrādājumus, bet arī redzēt, kā tie top lietišķās mākslas studijā "Saiva" (Bāriņu iela 33, +371 63423286). 2003.gadā Liepājā notika akcija "Atstāj savu dzintaru Liepājas laikā!", pēc kura no saziedotajiem dzintara gabaliņiem tapa pasaulē garākās dzintara krelles - 123 m garas un 19,5 kg smagas. Tās arī ir apskatāmas Amatnieku namā.
MI: Kuršu laukums – Siena iela. Jau kopš 16.gs. šeit bija tirgus, vēlāk uzcēla Sv.Annas baznīcu (Kuršu laukumā 5, tālr. +3716 3424231). Baznīca atvērta katru dienu no 11. 00 līdz 18. 00, svētdienās no 9. 00 līdz 14. 00. Tas ir senākais dievnams Liepājas pilsētā, pie kuras līdz 1784.gadam bija kapsēta, ap laukumu vienstāvu dzīvojamās ēkas, iebraucamās sētas un viesnīcas, iekopti dārzi. Līdz 20.gs. sākumam tas bija galvenais tirgus laukums, bet turpat blakus slēgtā tipa Pētertirgus izveide 1910.gadā izmainīja laukuma dzīvīgo raksturu. Baznīcas priekšā tirgus laukumā 1792.gadā izpildīja pēdējo nāves sodu. Pēdējoreiz baznīca pārbūvēta 19.gs.Baznīcā ir baroka stilā izgatavots 5,8 x 9,7 m lielais altāris. Sv.Annas baznīcas ērģeles ir trešās lielākās Latvijā.
FA: No Kuršu laukuma dodamies uz bijušo Kurzemes apgabaltiesas namu (Rožu iela 6), tagad tā ir pilsētas domes ēka. Pretim atrodas Sv.Jāzepa Romas katoļu katedrāle - Rakstvežu iela 13. Kādreiz baznīca bijusi neliela, bet 19.gs. pārbūves rezultātā ieguvusi pašreizējo izskatu un apmērus. Kreisajā pusē ir sānu altāris, tas kādreiz bijis baznīcas centrālais altāris. Virs tā, pie griestiem karājas kuģa modelis, kas simbolizē jūrnieku darbu, izlūdzoties dieva labvēlību, dodoties jūrā un pēc jūras brauciena, pateicoties par veiksmīgu reisu. Blakus katedrālei kursē tramvajs, kura līnijas garums cauri pilsētai ir 6,9 km. Lai nokļūtu uz nākamo noti, jādodas pa Tirgoņu ielu. Iela ar interesantu tapšanas vēsturi. 80.gados Liepājā bija muzikāla tradīcija - festivāls "Mēs Liepājai". Par pirmajā festivālā savāktajiem līdzekļiem tika izbūvēta Tirgoņu iela. Iela, kur kādreiz bija jāsadzīvo gan gājējiem, gan automašīnām, gan tramvajam, pārtapa par pirmo gājēju ielu Liepājā, bet tā nav vienīgā.
SOL: Graudu iela var lepoties ar savu veco bruģi, vēsturisko nosaukumu un krāšņiem, lielākoties 20.gadsimta sākumā celtiem namiem ar romantisma, eklektikas un jūgendstila iezīmēm. Graudu ielas sākumā atrodas divas iespaidīgas ēkas - tagadējā Liepājas Universitāte, ko pamanījāt jau pašā sākumā. Ēka celta kā reģiona pārvaldes ēka Staļina laikā, un māja Graudu ielā 50, kas celta kā Komunistiskās partijas komitejas ēka un pirmā pasaules kara laikā uzturējās pirmā Latvijas brīvvalsts valdība. Faktiski var uzskatīt, ka Liepāja kādu laiku ir bijusi Latvijas Republikas galvaspilsēta. Kreisajā pusē atrodas jūgendstila ēka - Liepājas pirmā ģimnāzija – Ausekļa iela 9, blakus bijusī Liepājas Navigācijas skola, bet ielas otrajā pusē bijusī Krievijas - Austrumāzijas kuģniecības ēka, tagad Kurzemes Apgabaltiesa. Kūrmājas prospekts lepojas ar 19./20.gs. mijas aristokrātu namiem. Kūrmājas prospektā atrodas arī Liepājas Muzejs (Kūrmājas prospekts 16/18). Ir vērts iegriezties. Muzejs atvērts: T.,C.,S.,Sv. no 10. 00 līdz 18. 00, P. no 11. 00 līdz 19. 00. Pirmdien, otrdien – slēgts. Ieeja - bez maksas! Šī ir vieta, kur ieturēt pauzi, uz mirkli atpūšoties kādā no tuvumā esošajiem Liepājas krodziņiem - „Lotte Cafe", „Ilze", Vecais Kapteinis", „Impērija".
LA: Ejot pa Jūras ielu, var nonākt Vecā Ostmalā - padomju laikos tā bija slēgtā zona. Promenādē paveras skats uz ostas piestātnēm ar dažāda lieluma un krāsas kuģīšiem, jahtām un strūklaku, kura ir kā jūras vilnis, kas no krasta veļas Tirdzniecības kanālā. Liepājā labi pavadīto laiku skaita Dzintara pulkstenis. Šī ir vieta, kurā var apsēsties. Vieta, kur labi pavadīt laiku.
SI: Tirdzniecības kanāls. Liepājas osta zināma jau kopš 14.gs. Kā moderna, jūras kuģiem piemērota osta tā darbojas kopš 17.gs. beigām, tad arī izrakts kanāls, bet kā kravu eksporta un importa osta - kopš 19.gs. beigām. Padomju laikos Tirdzniecības osta bija slēgta. Lielās ielas pretējā pusē aiz tilta redzama grezna ēka ar tornīšiem - atpūtas centrs „Libava" (Vecā ostmala 29). Tā kādreiz ir bijusi muitas māja, bet mūsdienās tas ir atpūtas centrs, kurā ir pirts kompleksi, semināru un atpūtas zāles, numuriņi. Ejot pa Lielo ielu, ielūkojieties Jāņa ielā - šaura romantiska un unikāla ieliņa, vienā no vecākajām pilsētas ielām ar vēsturisku koka noliktavu apbūvi, kas radusies jau 17.gs. Turklāt vasarās dažkārt te pulcējas mākslinieki un izstāda Liepājā radītos mākslas darbus.
DO: Pēdējā nots Jūs aizvedīs pie mūsu pilsētas ievērojamākā dievnama - Sv.Trīsvienības katedrāles (Lielā iela 9). Baznīca celta 1742.-1758.g. vācu draudzei. Tās īpašā vērtība ir ērģeles, kuras ir lielākās mehāniskās ērģeles pasaulē. Ērģelēm ir 131 reģistrs, 4 manuāli un vairāk nekā 7000 stabuļu. Baznīcā regulāri notiek ērģeļmūzikas koncerti. Grezna un bagāta ir Sv.Trīsvienības iekšējā apdare. Izmantojiet iespēju uzkāpt baznīcas tornī, no kura paveras brīnišķīga Liepājas panorāma, cenas ļoti simboliskas.
Ceļš pa notīm ir noslēdzies, bet lai notis skanētu, ir iespēja apskatīt instrumentus uz kurām notis būs ne vien redzamas, bet arī dzirdamas. Ja ir vēl spēks un laiks, dodamies ceļā...
ĢITĀRA
Latvijas lielākā ģitāra, ko jau apskatījāt pie pirmās nots, kas ir viens no radīta vides dizaina objektiem, kas simbolizē Liepājas mūziku – rokmūziku, kuras neatņemama sastāvdaļa ir ģitāra.
BUNGAS
Latvijas lielākās bungas - viens no Liepājas vides dizaina objektiem, kas atgādina, ka Liepāja ir Latvijas mūzikas galvaspilsēta. Peldu ielas galā atrodas 1964. gadā uzceltā koncertestrāde „Pūt, vējiņi!" (Peldu iela 57), kur notikuši daudzi koncerti un festivāli, no tiem slavenākais ir festivāls „Liepājas Dzintars", ko var uzskatīt par vecāko rokfestivālu Padomju Savienībā, jo tas pirmoreiz notika jau 1968.gadā. Blakus koncertestrādei ir Dzintara boulings (Peldu iela 66), kas agrāk bijis kino teātris. Turpinot ceļu pa Liepu ielu, Jūs redzēsiet 19.gs. beigu vasarnīcu apbūvi.
SAKSOFONS
Jūrmalas parks ir Liepājas lepnums. Tas tika izveidots jau 19.gadsimta beigās. 3 km garais parks aizņem 70 ha, un šobrīd tas ir viens no lielākajiem stādītajiem parkiem Latvijā. Parkā ir ierīkoti pastaigā paredzēti celiņi, atpūtai – soliņi, ir strūklakas, labierīcības, kafejnīca un bērniem – rotaļu laukums. Atpūtai ir mini golfa laukums. No šīs vietas ir ļoti ērti aiziet līdz jūrai. Liepājas pludmale lepojas ar visbaltākajām un smalkākajām smiltīm. Pēc stiprāka vēja var atrast arī pa dzintara gabaliņam.
VIJOLE
Gulbju dīķis, kas būvēts ar mērķi kalpot par atpūtas vietu apkārtējiem vasarnīcas iemītniekiem. Pa kreisi no Gulbju dīķa atrodas 1902.gadā pēc Maksa Paula Berči projekta celtā Peldu iestāde. 19.gs. sākumā Liepāja veidojās par populāru kūrortpilsētu. Peldu iestāde jeb kā vēlāk to sauca - sanatorija - aktīvi darbojās līdz 1978.gadam.
TROMPETE
Pa kreisi redzams Piemineklis bojā gājušajiem jūrniekiem un zvejniekiem, kurā attēlota sieviete, kas raugās selgā un gaida pārnākam savu dēlu, tēvu, vīru, mīļoto vīrieti...visus, kas nav atgriezušies no tāluma. No Jūrmalas parka uz pilsētas centru ved plata iela ar grezniem namiem - Kūrmājas prospekts, ko pamanījāt jau pie SOL nots. Sendienās tas bijis galvenais ceļš uz pludmali, pa kuru atpūtniekus vedis tramvajs. Prospekts izceļas ar skaistiem 19./20.gs mijā jūgendstilā celtiem aristokrātu namiem, bagātnieku villām un savrupmājām.
Vai patika?
Iveta Z.
Kontaktinformācija
- Novads: Liepāja(bij.Liepājas rajons)
- Adrese: Liepāja
- Kontaktpersona: -
- Mājas lapa: -
- Tel.:
- E-pasts: -