Pilis un muižas Gulbenes rajonā
Reizes skatīts: 13651
Apraksts
Pilis un muižas Gulbenes rajonā – viena diena ar auto.
Gulbenes rajons ir bagāts ar pilīm un muižām, turklāt vairums no tām ir ļoti labi saglabājušās un joprojām aplūkojamas visā to krāšņumā. Īpašu ievērību pēdējos gados ieguvis Vecgulbenes muižas komplekss, kurš, pateicoties tam, ka ir ticis atjaunots, atkal var uzņemt viesus. Vecgulbenes muižas komplekss atrodas Gulbenē, Brīvības ielā 18 un ir lieliska vieta, no kuras sākt savu ceļojumu pa Gulbenes rajonu, jo šeit var gan atpūsties SPA, gan nakšņot viesnīcā, gan ieturēt maltīti kafejnīcā vai restorānā. Ja vēlaties veikt ekskursiju gida pavadībā, to iespējams izdarīt katru dienu no plkst. 10 līdz 18. Biļetes cena pieaugušajiem – 1,50, skolēniem, studentiem un pensionāriem – 0,80ls.Apskatīt var ne tikai muižu, bet arī tās apkārtni, kas ietver staļļus, kalpu mājas, manēžu, oranžēriju un citas ēkas. Baltā pils, kas atrodas muižas kompleksa teritorijā, ir celta 1763.gadā, bet pakļauta vairākkārtīgām pārbūvēm, laika gaitā iegūstot neorenesanses arhitektūrai raksturīgās iezīmes. Muiža ir bijusi baronu fon Volfu dzimtas īpašums un apvīta daudzām leģendām par baronu un viņa mīļoto sievu Marisu, kura mirusi ļoti jauna, un kuras piemiņai barons apkārt pilij iekopis skaistu parku ar dīķiem un skulptūrām. Tagad, kad pils un muiža ar tās apkārtni ir sākta atjaunot, tā ir viena no skaistākajām šāda tipa celtnēm rajonā, kas priecē ne tikai ar savu kultūrvēsturisko vērtību, bet piedāvā arī naktsmājas un atpūtu rajona viesiem.
Līdzās muižai atrodas Sarkanā pils, ko barons fon Volfs 19.gs uzcēlis par godu savai sievai Marisai. Savu nosaukumu pils ieguvusi, jo celta no sarkanajiem ķieģeļiem. 20.gs 20.gados pils tika pakļauta ievērojamiem pārbūves darbiem, lai piemērotu to skolas vajadzībām, pagājušā gadsimta 70.gados ēkai piebūvēja vēl vienu korpusu, kas bojā pils vēsturisko koptēlu. ? obrīd pilī darbojas Gulbenes rajona Stradu pagasta pašvaldība.
Turpinot apskatīt pilis un muižas, iesaku ceļojumu turpināt, dodoties uz Jaungulbenes muižu. (Protams, ceļojuma maršruts var atšķirties, atkarīgi no tā, kurp jūs plānojat doties tālāk, tomēr Gulbenes rajons ir pietiekami neliels, lai varētu apskatīt visus objektus vienā dienā, un pēc tam vai nu nakšņot Gulbenē, vai doties tālāk). Muiža atrodas Jaungulbenē, 17km uz dienviediem no pilsētas. Visērtāk tur nokļūt, braucot pa Madonas šoseju. Jaungulbenes muiža ir privātīpašums, tomēr apskatei ir pieejams parks un muižas komplekss, kas sevī ietver dārznieka māju, divas dzīvojamās ēkas, kapelu (tagad – Jaungulbenes luterāņu baznīca), kapliču, kalēja māju, smēdi, veļas māju, kūti un citas vēsturiskas ēkas. 19.gs veidotais parks atzīts par kultūrvēsturisku pieminekli. Pati muiža celta ap 18.gs, pils – ap 1878.gadu. angļu neogotikas stilā. 19 un 20 gs mijā tā pārbūvēta, piešķirot pilij neorenesanses stila iezīmes.
Noteikti jāaplūko arī Stāmerienas muiža, kas ir viena no tūristu iecienītākajām apskates vietām Gulbenes rajonā. Pils atrodas Stāmerienā, aptuveni 13 km no Gulbenes, braucot pa Balvu šoseju. Pils celta 19.gs pirmajā pusē, bet, kā jau visas tā laika būves tikusi pakļauta vairākkārtīgiem pārbūves darbiem. Kādreiz tā bijusi viens no skaistākajiem franču neorenesanses arhitektūras paraugiem Latvijā, bet pēc tam, kad 1905.gadā tika nodedzināta, ieguvusi neoklasicismam un jūgendstilam raksturīgās iezīmes. Tāpat kā Baltā pils, arī Stāmerienas pils ilgu laiku piederēja baronu fon Volfu dzimtai, vēlāk tajā darbojās Stāmerienas Lauksaimniecības tehnikums, bet padomju laikos saimniekoja SIA „Zeltaleja 1”. Tagad pili var aplūkot apmeklētāji, iepriekš piesakot ekskursiju pa tālruni 29468334.
Litenes muiža atrodas salīdzinoši netālu no Stāmerienas, starp Gulbeni un Balviem. Tā ilgu laiku piederējusi mums jau zinājamai baronu fon Volfu dzimtai, bet vēl pirms tam muižai ir diezgan gara vēsture. To ir dibinājis Alūksnes stārasts Penkoslavskis, kurš poļu laikos cēla noliktavas. 18.gs ķeizariene Katrīna II Liteni un Vecgulbeni uzdāvināja grāfam Miniham, bet gadsimta beigās viņa dēli abas pārdeva tālāk fon Fītinghofam. Un tikai 19.gs 20.gados muižu savā īpašumā ieguva Volfu dzimta. Tieši viņu saimniekošanas laikā tika iekārtota muiža un iekopts dārzs. Arī pati klasicisma stila pils celta tieši tad. Pili ieskauj ainavu stila parks. Protams, vēlākajos gados pils ir tikusi pārbūvēta un kopš 20.gs 20.gadiem tajā darbojas skola. Tālrunis informācijai 29269823
Līdzās Stāmerienai un Litenei atrodas vēl viens uzmanības vērts apskates objekts – Beļavas muiža. Mūra ēka būvēta baroka stilā ap 1750.gadu. Tā ir vecākā ēka muižas kompleksā, kurā ietilpst arī vairākas dzīvojamās un saimniecības ēkas. Muižu aptver plašs parks, kurā uzstādīts un joprojām aplūkojams piemineklis kādreizējā pils īpašnieka barona piemineklis viņa iemīļotajam zirgam. Kopš 1925.gada te ierīkota pagastskola, tagad muižā darbojas K.Valdemāra pamatskola. Muižu vērts apmeklēt, lai aplūkotu autentiskās marmora plātņu grīdas, barokas stila griestu plafonus, podiņu krāsnis, koka kāpnes un iebūvētās mēbeles – sienas skapji un paneļi. Pilī iekārtots Beļavas muižas muzejs. Tālrunis 29157775.
Pēdējā pieturas vieta mūsu maršrutā būs Lizuma muiža, uz kuru ērti aizbraukt, dodoties no Gulbenes uz Rīgu. Pils celta 1836.gadā, barona fon Volfa laikā. Pilij raksturīgas neogotikas stila iezīmes. Joprojām saglabājusies autentiska interjera apdare kāpņu telpā, Zilajā jeb Mednieku zālā. Sienas grezno dekoratīvi koka paneļi, bet griestus – koka kasetējums. Pils kompleksā ietilpst saimniecības ēkas, kurās šobrīd izvietojies pagasta centrs – muižas klētī iekārtots kultūras nams, zirgu stallī - sporta zāle, bet muižkungu mājā – ambulance. Tāpat te atrodas arī mūra klēts ar kolonnām, kalpu un dārznieku mājas. Kompleksu ieskauj aptuveni 5ha liels parks. Pilī darbojas skola, kas iekārtota 1937.gadā, savukārt pils tornī – Lizuma vidusskolas novadpētniecības muzejs. Pils atvērta tūristiem visu gadu, ieejas maksa 40sant, skolēniem – 20sant. Tālrunis iepriekšpieteikšanai 29167399.
Gulbene ir bagāta ar pilīm un muižām, turklāt lielākā daļa to ir lielisksi saglabājušās un aicina tūristus iepazīt to vēsturi, arhitektūru un interjeru. Novēlu jums patīkamu ceļojumu!
Kontaktinformācija
- Novads: Gulbenes (bij.Gulbenes rajons)
- Adrese:
- Kontaktpersona: -
- Mājas lapa: -
- Tel.:
- E-pasts: -