Salacgrīva un Ainaži (AUTO 1 DIENA)
Reizes skatīts: 11185
Apraksts
SALACGRĪVA pārgājiens pa pilsētu.
Salacgrīva savas pilsētas tiesības ir ieguvusi 1928.gadā. Tomēr, līdz tam jau kopš 5. - 6.gs. pie Salacas upes ietekas jūrā pastāvējusi apdzīvota vieta. Pilsētas attīstību vienmēr ir noteicis izdevīgais ģeogrāfiskais stāvoklis – jūras tuvums un upes ieteka, kas savieno piekrasti ar iekšējiem reģioniem. Salacgrīvas saimniecības attistībā vienmēr liela nozīme ir bijusi zvejniecībai un tirdzniecībai (galvenokārt, zivju eksports uz citiem reģioniem, kā arī koksnes eksports).
Īpašu attīstības uzplaukumu Salacgrīva piedzīvoja Padomju laikos, kad tika uzbūvētas divas zivju pārstrādes rūpnīcas un labiekārdota osta. Viena no zivju pārstrādes rūpnīcām A/S “Brīvais vilnis” (nosaukums kopš pirmssākumiem nav mainīts) veiksmīgi strādā vēl šodien.
SALACGRĪVAS MUZEJS
Sila iela 2, Salacgrīva, tel. +371 64071981, muzejs@salacgriva.lv
Muzejā var uzzināt Salacgrīvas un novada vēsturi, īpaši daudz eksponātu veltīts zvejniecibai un tās vēsturei.
RĪGAS IELA
Dodoties ārā no muzeja, paralēli šosejai Salacas virzienā, iespējams apskatīt vēsturisko apbūvi, kas atrodas uz Rīgas ielas. Līdz Tallinas šosejas izbūvei, Rīgas iela kalpoja par cetrālo ielu, kas ved cauri visai pilsētai. Rīgas ielas galā atradās tilts, kas savienoja abas pilsētas puses pāri Salacas upei, iela tālāk turpinājās un pārgāja tagadējā Pērnavas ielā.
SALACGRĪVAS BĀKA UN JAHTU OSTA
Dodoties pāri tiltam paveras brīnišķīgs skats uz upes ieteku jūrā, jahtu piestātni un salacgrīvas veco bāku. Salacgrīvas vecā bāka ir pārnesta no savas vēsturiskās vietas, lai padarītu skaistāku pilsētvidi un piriecētu acis kā pilsētniekiem, tā pilsetas vieisiem.
Ilgākas pastaigas cienītājiem iespējams doties tālāk pa Pērnavas ielu, lai apskatītu Salacgrīvas pareizticīgo baznīcu un pieminekli bojā gājušiem. Īsākas pastaigas cienītāji var doties apskatīt Salacgrīvas luterāņu baznīcu un pilskalnu.
PAREIZTICĪGO BAZNĪCA UN PIEMINEKLIS
Svētās Dievmātes patvēruma pareizticīgo baznīca ir celta 1873.gadā.
Dodoties tālāk pa Pērnavas ielu iespējams apskatīties pieminekli “Jūrā un II Pasaules karā bijā gājušiem”, kas uzcelts 1986.gadā. Tēlniece L/Novoženeca, arhitekts J.Pētersons.
LUTERĀŅU BAZNĪCA UN PILSKALNS
Lielsalacas luterāņu baznīca ir celta 1777.gadā, bet 1856.gadā ieguvusi tādu izskatu, kādu mēs to redzam šodien.
Salacas pilskalns atrodas tieši aiz Lielsalacas luterāņu baznīcas un šobrīd salacgrīvieši to izmanto dažādu svinību un kopā sanākšanas gadījumos. 13.gs.sākumā šeit tika uzcelta Rīgas bīskapa pils, tomēr vēlākajos laikos tā daudz cieta un līdz mūsdienām ir saglabājies vairs tikai pilskalns.
CEĻĀ UZ AINAŽIEM
RANDU PĻAVU DABAS LIEGUMS
Dodoties pa Tallinas šoseju uz Ainažiem, jūras piekrastē, posmā starp Kuivižiem un Ainažiem, atrodas dabas liegums. Piejūras randu pļavās ir unikāla bioloģiskā daudzveidība, tai skaitā putnu migrācijas un ligzdošanas vieta.
Braucot pa šoseju no Kuivižiem Ainažu virzienā, ceļa kreisajā pusē Jūs redzēsiet norādi uz apmeklētājiem speciāli izveidotu taku, pa kuru pāri randu pļavām Jūs varēsiet sausām kājām aiziet līdz putnu novērošanas tornim. No putnu novērošanas torņa ir iespējams redzēt jūru un apkārtesošās randu pļavas.
AINAŽI
Pārgājiens pa pilsētu.
Ainaži savas pilsētas tiesības ieguva 1926.gadā. Līdz otram Pasaules karam šeti atradās nozīmīga osta un kuģniecības centrs. Pateicoties jūrskolas dibināšanai 19.gs.60.gados, Ainaži piedzīvoja strauju uzplaukumu. � eit izglītību guvušie tālbraucēju stūrmaņi un kapteiņi burāja visās pasaules jūrās, liela daļa atgriezās Ainažos, lai dibinātu tur savas dzimtas. Paralēli, Ainažos attīstījās kuģu būvniecība. Pats lielākais Ainažu saimnieciskais uzplaukums sākās pēc tam, kad 1900 – 1905.gadā šeit uzbuvēja ostu. Ostā norisinājās intensīva kravu plūsma, kas pienāca tai pa (šaursliežu) dzelzceļu. Pēc otrā Pasaules kara, pilsētas izaugsme tik intensīvi vairs nenotika un lielākā saimnieciskā un rūpnieciskā attīstība pārcēlās uz salacgrīvu. Ainaži ir saglabājuši savu unikālo 19.gs. beigām un 20.gs. sākumam raksturīgo struktūru un izskatu.
UGUNSDZĒSĪBAS MUZEJS UN PAREIZTICĪGO BAZNĪCA
Cauri Ainažiem, paralēli jūrai ved galvenā – Valdemāra iela. Kā pirmie objekti iebraucot pilsētā ir apskatāmi Ugunsdzēsības muzejs un Ainažu Sv. Arsēnija pareizticīgo baznīca.
Ainažu ugundzēsības muzejs ir ierīkots ugunsdzēsēju depo telpās un muzejā iespējams apskatīt dažādu ar ugunsdzēsību saistītu tehniku.
Adrese: Valdemāra iela 69, Ainaži, Limbažu raj. LV-4035
Telefons: 64043280
Ainažu Sv. Arsēnija baznīca ir uzcelta 1895.gadā. 2001. un 2008.gadā baznīca ir saņēmusi in iesvētījusi divus jaunus zvanus.
VALDEMĀRA IELAS APBŪVE
Dodoties tālāk pa Valdemāra ielu iespējams apskatīties Ainažu vēsturisko apbūvi, kas veidojusies pilsētas uzplaukumu laikos, lielā mērā pateicoties šeit dzīvojošām tālbraucēju kapteiņu dzimtām. Kā viena no izcilākajām ēkām minama ēka, kas iesaukta par “Veides pili” (Valdemāra iela 45), jo savulaik priecējusi ar savu jūgendstila arhitektonisko krāšņumu un vērienu. Diemžēl šobrīd kapteiņa Mārtiņa Veides celtais īpašums ir ļoti bēdīgā izskatā.
AINAŽU JŪRSKOLAS MUZEJS
Valdemāra iela 47, Ainaži, Limbažu raj., LV-4035
Telefons: 64043349 Fakss: 64043340
e-pasts: ainazumuz@hawk.lv
Muzejs iekārtots bijušās Ainažu jūrskolas telpās un tā ekspozīcija veltīta Ainažu jūrskolas un jūrniecības attīstībai 19.gs.beigās un 20.gs.sākumā.
VECĀ DZELZCEĻA STACIJAUN ZIEMEĻU MOLS
Dodoties pa Valdemāra ielu tālāk, nonāksiet pie vecās dzelzceļa stacijas ēkas. Ēka šobrīd tiek izmantota, kā dzīvojamā māja, tomēr viegli iztēloties, kā savulaik lielos apjomos pie tās piestājuši vilciena sastāvi. Nedzudz tālāk, aiz bijušās stacijas, pļavās, var samanīt veco spīķeru paliekas.
Dodoties pa Valdemāra ielu tālāk nonāksiet līdz Ziemeļu molam. Jaukā laikā ilgākas pastaigas cienītājiem sanāk lielisks pārgājiens, kas Jūs aizvedēs cauri randu pļavām pa akmeņaino molu līdz pašai jūrai.
Kontaktinformācija
- Novads: Salacgrīvas (bij.Limbažu rajons)
- Adrese:
- Kontaktpersona: -
- Mājas lapa: -
- Tel.:
- E-pasts: -