Spēļu bums
Bija vēls vakars. Ar draugu pēdējo dienu Helsinkos nolēmām pavadīt, neilgi papētot tur esošo nakts dzīvi un pa to laiku nobaudot arī ķiršu alu kādā bārā, kas ir viens no populārākajiem Somijas galvaspilsētā. Tajā gan nonācām nejauši, jo vietu, kur iegājām paskatīties sākumā izbrāķēju. Ir garlaicīgi pavadīt laiku, vienkārši runājot ar tuvu cilvēku, ar kuru daudz kontaktējies un zini visus jaunumus no „A” līdz „ Z”. Parasti gan tieši tā rīkojamies- mēdzam pārrunāt svarīgākās lietas, tad mazsvarīgākām vai vienkārši sākam garlaikoties. Tāpat neizdevušies brīži rodas arī kuplā cilvēku lokā mājas ballītēs vai ārpus mājas kādā viesu namā. Arī tur nomāc kārtējās sarunas, ēšana un iedzeršana, īpaši tad, kad tu nevienu nepazīsti un nav ar ko runāt. Taču interesantas galda spēles teju katrā atpūtas brīdī var būt garants tam, ka ikviens var aizraujoši pavadīt laiku. Iespēju spēlēt spēles piedāvāja arī minētajā alus bārā. Es par tādu izdevību šādā vietā biju pārsteigta. Pie mums ne kafejnīcās, ne krogos vēl nav gana izplatīts, ka klienti vienkārši kaut ko pasūta un tajā pašā laikā kaut ko uzspēlē, nemaz nerunājot par to, ka pati iestāde sarūpētu kaut kādas spēles.
Riču Raču, Cirks, Dambrete, Kārtis, Rīgas Birža, Monopols – šīs ir spēles, kuras esmu daudz spēlējusi bērnībā. Bet tās ar kurām esmu saskārusies nupat, ir veidotas ne tik sen. Katru gadu tiek izgudrots un saražots daudz jaunu dažādu spēļu, un tā ir vesela industrija. Un līdzīgi, kā filmas novērtē ar Oskariem, katru gadu tiek izvēlēta arī labākā jaunā spēle. Piemēram, Vācijā par 2010. gada spēli atzīta Dixit, 2009. – Dominion, 2008. – Keltis, 2007. – Zooloretto. Lielisku spēļu ir lērums, bet katrai ir savas stiprās puses. Tādēļ, pirms kādu no tām nopērk, jāpacenšas atrast savai gaumei atbilstošāko, bet, ja negrib pārāk daudz laika veltīt spēļu pētīšanai, var vienkārši nopirkt kāda gada laureāti.
Es esmu sajūsmā par manā kolekcijā esošo spēli Dominion. Tās komplektā ir dažāda veida kārtis, un katrā konkrētajā spēlē tiek izmantota tikai nejauši izvēlēta daļā no tām. Līdz ar to, katra spēle ir savādāka, jo atkarībā no iesaistītajām kārtīm mainās darbību iespējas un arī taktika. Šī spēle arī izceļas ar uz kārtīm esošajiem zīmējumiem, kas pārsvarā ir kā mākslas darbi.
Spēļu iegāde diemžēl nav lēts prieks, jo, šādi iepērkoties, parasti nākas šķirties no desmit – divdesmit un pat vairāk latiem. Taču ir dažādi veidi, kā lētāk iegūt jaunu spēli. Pirmkārt, var iepirkties ārvalstīs. Otrkārt, ar spēlēm var apmainīties, piemēram, ar interneta sludinājumu starpniecību, izveidojot sarakstu ar spēlēm, ko vēlas samainīt. Tā katrs iegūs spēli, ko grib un abi gūst labumu. Noteikti kā cits variants ir arī spēles pārpirkšana no kāda par lētāku summu. Treškārt, var vienkārši aizņemties spēli. Iespēja drīzāk gan vairāk attiecas uz tiem, kuriem ir draugi, kuriem patīk spēles. Iespējams, kāds zina vēl kādu citu variantu un vietas, kas piedāvā uzspēlēt galda spēles, tādēļ padalieties un ļaujiet to zināt arī citiem.
Man zināms, ka ceturtdienu vakaros risinās spēļu vakars kultūras bārā „Sapņi un kokteiļi”. Savukārt „FLAT (cappuccino bar & gallery)” pagājušajā mēnesī uzsāka akciju - atnes galda spēli, kura nav FLAT krājumos (tajā brīdi tie bija tukši) un mēs tevi pacienāsim ar karstu kakao vai Latti par brīvu.
Madara Valtere