Augu dīvainā daba
Kumelītes, piparmētras, citronmētra, asinszāle, zeltsakne, pīlādzis, mežrozīte vai apinis ir pavisam maza daļa no mums apkārt augošajiem augiem, ko mēs – cilvēki – izmantojam sava organisma stiprināšanai. Zāļu tējas, zāļu pirtsslotas, dažādi zālīšu uzlējumi, zāļu kompreses un kas tik vēl nav izdomāts, izmēģināts un bieži izmantots tautas ārstēšanās līdzeklis.
Viena no patlaban visbiežāk dzirdētajām cilvēku sūdzībām ir bezmiegs. Vai nu tas ir stresa pēc vai kādu citu ārējo apstākļu ietekmē, bet mēs visi zinām kāds ir neizgulējies cilvēks – dusmīgs, īgns, viegli aizkaitināms, kašķīgs... Lai tā nenotiktu arī ar mums pašiem, pirms ķerties pie antidepresantiem, jāmēģina sev palīdzēt ar dabiskiem līdzekļiem. Noteikti, tas būs mazāk kaitīgi organismam, nerodas atkarība un zālīšu lietošanas veids var būt pat visai patīkams. Viens no salda miega rosinātājiem ir zāļu spilventiņi, kurus ieraudzīju viesojoties pie Rēzeknes rajona Viļānu rokdarbnieces Gaļinas Meļņikas. Kundze ikdienā labprāt un daudz ada, šuj, tamborē un veido dažādus pinumus. Taču īpašu sirsnību un gādību viņa izjūt, veidojot savus miega spilventiņus un ar izžāvētām zāļu tējām pildītus auduma maisiņus. Gaļina uzsver, ka tas nav nekas neparasts, neredzēts vai nedzirdēts. Visas šīs zināšanas gadsimtiem ilgi ir glabājuši un pielietojuši mūsu senči.
Tikai tagad cilvēks ir kļuvis mazliet slinkāks, un daba vairs nav tāda, ka zālītes var noplūkt kur pagadās. Lai izvēlētos sev tīkamāko miega zāli, jāiziet tāds īpašs rituāls – jāiegremdējas zāļu aromātu pasaulē. Piemēram, kumelītes šķita tik saldas, atmiņas par vasaras sauli rosinošas, savukārt piparmētras – asas un dzēlīgas, pat asaras acīs saskrien. Mans piemērotākais miega spilvens izrādījās ar apiņiem pildīts. Rūgtena, dūmakaina un pirmajā mirklī pat mazliet dūšu šķebinoša smarža. Bet pēc brīža, kad acumirklīgās izjūtas ir izgaisušas, apinis atklāj savu patieso, neatkārtojamo un iespējams tikai man radīto dabas smaržu. Gulēt uz tāda spilvena nemaz nav viegli. Izkaltēti apiņi ir visai asi un pie vismazākās kustības skaļi čaukst. Taču, kad apiņu smarža pārņem savā varā, tad miegs ir salds un patīkams. Šis nav mans pirmais miega spilvens, tāpēc droši varu apgalvot, kad nevajag pārspīlēt ar zālīšu daudzumu. Sākumā vajadzētu sev tīkamās zālītes spilvenā ielikt nelielā daudzumā. Un tikai tad, kad aromāts izvējo, to daudzumu palielināt.
Turklāt, visai būtiski ir zināt, kādā laika periodā konkrētam cilvēkam atbilstošās zālītes jeb zāļu tējas ir ievāktas. Tautā saka, ka Jāņu laikā visa zāle ir enerģijas pārpildīta. Tomēr, var gadīties, ka, piemēram, uznāk ilgstošs lietus, un tādos apstākļos ievāktas zāļu tējas mājas apstākļos ir grūti izžāvēt. Bet, ja pārlieku karsē saule, tad jārēķinās ar to, ka zālītes uzziedēs, pārziedēs un dos sēklas daudz agrāk par vispārpieņemto vai grāmatās aprakstīto laiku. Jā, un vēl, ja tomēr nekādi nevarat pierast pie sava miega spilvena, liekas, ka zālītes kož un skrāpē, dur un spiež, tad neguliet uz tā. Nolieciet savu spilvenu galvgalī, zāļu aromāts arī tad jūs sasniegs un iedarbosies labvēlīgi. Saldu miegu!
Inga Kromane