Kādas slēpes izvēlēties?
Nemaz nav tik grūti iedomāties, kā būtu noskriet vairāku kilometru garu krosu sporta apavos, kuri ir vairākus izmērus par mazu, vai vairākus izmērus par lielu. Arī ziemas sporta veids - slēpošana nav nekāds izņēmums. Ir pat ļoti svarīgi izvēlēties pareizās slēpes un īstās nūjas. Protams, ja vēlaties, lai slēpošana būtu patīkama un efektīva.
Dodoties uz sporta preču veikalu vai slēpošanas inventāra nomas punktu der atcerēties dažas gluži vienkāršas patiesības.
Ja esat nolēmis slēpot klasiskajā stilā...
Vispirms jau tas, ka slēpju garumam jābūt apmēram 15 līdz 20 centimetriem virs paša slēpotāja auguma. Agrāk "īsto" slēpju garumu mērija ar vēl vienkāršāku tautas metodi - līdz izstieptas rokas plaukstas locītavai.
Nākamais solis - slēpju zābaki. No tā atkarīgs, cik atsperīgs un dinamisks būs jūsu solis. Lai gūtu maksimālu baudu no slēpošanas, jāraugās, lai zābaku zoles būtu maksimāli mīkstas.
Un visbeidzot nūjas. Klasiskā stila slēpošanai ideālais nūju garums ir līdz padusēm.
Ar slīdsoļa slēpošanas stilu ir nedaudz savādāk. Šeit slēpes ir nedaudz īsākas un sniedzas no pieciem līdz piecpadsmit centimetriem virs jūsu auguma. Slīdsoļa zābaki ir augstāki ar fiksētu potīti un to zoles ir cietākas. Savukārt ar nūjām ir tā, ka pirmās nūjas parasti jāizvēlas līdz ausu ļipiņām, bet ērtāko nūju garumu slēpotājs piemeklē sev pats, aktīvi eksperimentējot.
Jāievēro arī tas, ka Slīdsoļa slēpēm priekšgals ir mazāk uzlocīts un slēpju struktūra ir cietāka. Ar slīdsoļa slēpēm grūti nāksies slēpot klasiskajā stilā, jo tās ir cietākas, vairāk izliektas un nenodrošina saķeri pēdas rajonā, lai slēpes neslīdētu atpakaļ.
Protams, ne tik pieredzējušiem slēpotājiem der aizdomāties par universālajām slēpēm, kuras der gan klasiskajam stilam, gan slīdsolim. Tomēr, ja šādas slēpes nav pieejamas, bet prātu neliek mierā vēlme izmēģināt abus slēpošanas stilus, tad piemērotākas būs klasiskā stila slēpes. Ar tam droši var slēpot arī slīdsolī, ja vien nav pēdas daļa noziesta ar speciālo slēpju vasku vai tik ierasto parafīna sveci.
Slēpju "īsto" cietību var noteikt uzkāpjot uz tām izmantojot gludu un cietu virsmu. Piemēram, veikala grīda. Tad jāņem papīra lapa un jāslidina pa slēpju apakšu vidusdaļā - ja lapa brīvi slīd, tad slēpju cietība ir pareiza. Turklāt vairāki slēpju ražotāji uzrāda svara robežas, kas pieļaujamas konkrētām slēpēm.
Nūjas atšķiras ar materiālu un roktura konstrukciju. Labākas ir vieglākas - no karbona vai stiklašķiedras. Rokai ir daudz patīkamāki korķkoka rokturi ar tā dēvēto "cimdiņu" un ne parasto cilpiņu.
Stiprinājumiem ir divas funkcionāli līdzīgas, bet konstrukcijas ziņā dažādas sistēmas. Plašāk izplatīta ir tā dēvētā NNN stiprinājumu sistēma, kas ir ar divām sliedītēm zābaka zolē. Šajā gadījumā reizēm tiek izmantota arī NIS versija, kad uz slēpes izveidota speciāla plāksne, uz kuras pievieno stiprinājumu, tādejādi nejaucoties pašas slēpes struktūrā.
Savukārt SNS sistēma paredz tikai vienu un lielāku rievu zābaka zolē.
Nu, lūk! Kad visi priekšnoteikumi izpildīti un pareizais slēpju komplekts izvēlēts, tad aidā uz mežu, jūras malu vai speciāli izveidotu trasi! Šķiet, ziema tik viegli šogad neatkāpsies un vēl ne vienu brīvdienu vien varēsim kārtīgi izslēpoties. Turklāt slēpes jau ir tāda lieta, ka saudzīgi sagatavotas vasarai ar laicīgi veiktu profilaksi stiprinājumiem, tās kalpos ne vienu gadu vien. Vēl tagad man laukos uz bēniņiem ir vecās labās koka slēpes ar atsperu stiprinājumiem, kas piemēroti jebkuram parastam zābakam. Un ticiet vai nē, es bez problēmām ar tām varu veikt varen lielu apli apkārt tuvējam mežiņam. Tā kā varat būt droši, ka modernās tehnoloģijas jūs nepievils un priecēs ne vienu gadu vien. Starp citu, der atcerēties, ka pašlaik pilnīgi noteikti iespējams sarunāt ar ziemas sporta inventāra tirgotājiem labas atlaides!
Lai labi slīd un tiekamies trasē!
Gints Gavers