Ineses Ēķes pašportrets…
Šis stāsts būs veltījums zīda apgleznošanai, mākslai un kādas sievietes mūža mīlestībai pret zīdtauriņu kāpuru skaistākajiem noslēpumiem un spēju ikdienišķajā saskatīt neikdienišķo… Mākslinieka roku lolojums vienmēr ir bijis kas īpašs un pat svēts – zīda apgleznošanas virziena teiksmainais stāsts aizsācies Ķīnā, bet mūsu laikos krāsu un zīdu veidotā harmonijas palete jau ir kļuvusi spilgtāka un pilnveidīgāka, tomēr patieso mirdzumu tā iegūst īstā mākslinieka rokās un atdzīvinātajās idejās. Tekstila dizaineres Ineses Ēķes retorika ir kā dārzs, kas zied viskošākajos toņos un uzbur ilūziju par kaut ko pārdabiski skaistu, bet neaizsniedzamu. Māksliniece, kas jau 15 gadus nododas šai visnotaļ smalkajai nodarbei, ir izstrādājusi arī savas zīda apgleznošanas tehnikas, pakļaujot cilvēku un savas vajības cieņai pret estētisko skaistumu. Pirmie soļi un eksperimenti ar maigo materiālu bija gluži ierasta bērna ziņkārība – mammas zīda kleitas dabūšana cauri gredzenam…
Sārtās orhidejas zīda un šifona vilnī
Kā stāsta pati māksliniece, zīda apgleznošanā pats vienkāršākais un tajā pašā reizē arī sarežītākais ir neprognozējamais rezultāts, jo krāsa uz zīda ir ļoti plūstoša, bet tajā pašā laikā ieteikums tiem, kas vēlas nodarboties ar zīda apgleznošanu, ir – nebaidīties! Galvenais ir savas krāsu izjūtas izkopšana un zināšanas mākslā, pārējais ies kopsolī ar pieredzi. Kā savulaik teicis da Vinči – kur gars nevirza mākslinieka roku, tur nav mākslas. Kāpēc tieši zīds? Jo šis materiāls ir plāns, bet blīvs un izturīgs, patīkams pieskārieniem un, atšķirībā, piemēram, no sintētikas, krāsa ir noturīgāka. Vai zinājāt, ka, dažādojot kāpuru ēdienkarti pirms iekūņošanās, iespējams iegūt dažādas nokrāsas un tekstūras pavedienu? Ražojot zīdu, kūniņas vispirms sašķiro pēc krāsas un tekstūras, tad tvaicē vai plaucē, lai padarītu tās mīkstākas - no šādi sagatavotām kūniņām šķetina zīda šķiedru,un no kūniņas var iegūt 600-900 m garu šķiedras pavedienu…
Dabiskā zīda glezna. Nakts magnolijas
Inese arī nododas gleznošanai – vairāk kā īpašai, izjustai noskaņai, nevis kā prāta spēlei, tomēr tuvākās ir abstraktās tēmas, un īpašs draugs sirdij – impresionisms. Patiesībā jau bērnu dārzā pirmā doma bija sapnis par mākslu, par spēju realizēt ko tuvu pilnībai, līdzīgi kā tas ar bērna acīm tika saskatīts vecāku zīmētajos darbos. Bet tagad princeses un zirgi saviļņo vien atmiņas, bet pašreizējie darbi ir pragmatiskāki un nopietnāki. Mākslinieces darbus izvēlējušies arī vairāki sabiedrībā zināmi cilvēki, piemēram, zemāk redzamā glezna savu vietu radusi kāda mūziķa mājoklī, bet kāda pazīstama aktrise savās mājās izvēlējusies redzēt ko pavisam īpašu un ekstravagantu – Ineses apgleznotas romiešu žalūzijas.
Morning. Eļļa.
Jāmīl māksla sevī, nevis sevi mākslā, un ceļš uz patiesību un brīvību kļūs aizsniedzams ar pirkstu galiem. Šādi īsumā varu raksturot īso sarunu ar jauno, simpātisko un talantīgo būtni – Inesi Ēķi… Sīkāku informāciju par zīda apgleznošanas tehniku un Latvijas zīda mākslinieku kopkatalogu varat aplūkot portālā silkpaint.net.