Pēc jauniem iespaidiem uz kalēja veco smēdi
Šablons, kvantitāte, zemas cenas – ar tādiem vārdiem varētu raksturot mūsdienu metāla izstrādājumus. Metāla kalšanas spalgās skaņas un apkvēpušo smēdi jau sen ir nomainījusi mašīnu rūkoņa modernām tehnoloģijām aprīkotā rūpnīcā. Piemēram, Latgalē ir tikai trīs metālkalēji, kuri strādā pēc sentēvu metodēm. Tā teikt, jaunie kalēja smēdē svīst nesteidzas.
„Puika, papūt!” tā metālkalējam Jānim Lubkam bērnībā teicis vectēvs. Kopš tās reizes kalēja smēde Jāņa uztverē saglabājusies kā uguns, dzelzs un cilvēka rotaļu laukums. Pievērsties metālkalšanai meistaram licis kalšanas procesa noslēpums - Jānim bijis svarīgi uzzināt vai viņš spēs savienot lapiņas, izveidot puķītes, uzzīmēt kompozīciju. Viņš spēja. Tagad Jāņa Lubkas darbus raksturo smalkums un precizitāte. Viņa veidotie dabas elementi – ziedi, vārpas, zāļu stiebri..., šķiet tūlīt atdzīvosies.
Jānis Lubka ir metālkalējs ar teju 30 gadu pieredzi. Kalēja prasmes Jānis Lubka apguva mācoties no vecmeistariem - skatījās, pētīja, fotografēja, skicēja viņu darbus, iedziļinājās metālizstrādājumu tapšanas niansēs.
Aproces, svečturi, pulksteņi, puķu turētāji, spoguļu ietvari, drēbju pakaramie, krēsli, trepju un balkonu margas, žogi un daudz kas cits top etnogrāfiskā latviešu stilā, turpinot senās latviešu kalējmākslas tradīcijas. Meistars smej, ka modernisma tagad jau tāpat pietiekot. Parastas lietas, lai rada metinātāji.
Lai arī roku darbs nav lēts, pašlaik pasūtījumu netrūkst. Aizvien vēl modē esot būvēt guļbūves, bet tām nepieciešamas durvju eņģes, rokturi un kāpņu margas. Meistars teic, ka 24 stundu diennaktī ir par maz, lai visas idejas īstenotu.
Laiku nepieciešams atlicināt arī izstādēm. Jāņa Lubkas darbi guvuši atzinību arī starptautiskās izstādēs Somijā, , Polijā, Vācijā un Japānā.
Jāteic, ka Jānis pēc profesijas ir koktēlnieks. Paralēli kalēja amatam viņš ir strādājis arī par juvelieri un galdnieku. Tāpēc nākotnē Jānis Lubka ir iecerējis vairāk pievērsties tādiem darbiem, kuros apvienots koks un metāls.
Jāņa Lubkas darbnīca atrodas Rēzeknes rajona Nautrēnu pagastā. Tūristi šurp brauc aplūkot meistara izstrādājumus, smēdi un kalēja darbarīkus. Te var iemēģināt roku kalšanas procesā, iegādāties oriģinālus izstrādājumus un izdarīt individuālus pasūtījumus.
Kontakti: Rēzeknes novads, Nautrēnu pagasts, „Pauguri”, T.: +371 29111736