1.maijs. Ne tikai darba svētki...
Tiem, kas šeit ir nonākuši meklējot, kas ir 1.maijs, traktējam tradicionālo, kalendāro, kā arī aktuālo versiju: tas Latvijā iezīmēsies ne tikai ar Darba svētkiem un atmiņām par Starptautisko strādnieku solidaritātes dienu, kā arī Satversmes Sapulces sasaukšanas dienu, bet tas var izvērsties par iedīgli Vislatvijas autobraucēju solidaritātes dienai pret augstām degvielas cenām.
1990.gada 1.maijs - Rīgā tiek ieviesta miltu, putraimu un makaronu izstrādājumu pārdošana par taloniem. Uz vienu cilvēku divos mēnešos paredzēts 1 kg putraimu, četros mēnešos – 2 kg miltu un 0,5 kg makaronu. Lielākā daļa no mums paši ir piedzīvojuši un pārdzīvojuši, kā taloni 1990. gadā izkonkurēja Krievijas rubļus un 1992. gadā padevās Latvijas rublim. Zīmīgi, ka šī sistēma vēl gluži nesen atkal kļuva aktuāla, un valsts vīri izrādīja interesi atkal ieviest preču normēšanu, saceļot lielu rezonansi.
2002.gada 1.maijs – pēc 13 gadu pārtraukuma Rīgā notiek stafetes skrējiens no Brīvības pieminekļa līdz Bruņinieku ielai. Tajā piedalījās 151 komanda. Padomju laikā izveidojusies ielu skrējiena kā masu pasākuma tradīcija atdzimst tieši darba svētku dienā. Katrā ziņā par šo pasākumu var teikt, ka cilvēki vienmēr kaut ko dara: ja nedara darbu, tad dara nedarbus. Tādēļ kopumā tradīcijas nav sliktas, ja vien nebūtu pāris ironisku datumu...
2004.gada 1.maijs – Stājas spēkā Alkoholisko dzērienu aprites likums, kurā noteikti alkoholisko dzērienu, tai skaitā alus, tirdzniecības ierobežojums no plkst. 22 līdz 8.
Jāsaka, ka tirdzniecība naktīs vērtējama ar lielu Plus zīmi, jo visur bija diennakts veikali, un varēja rēķināties, ka kaut vai pusnaktī var nopirkt kaut vai minerālūdeni vai ko citu pilnīgi nevainīgu. Jo vienalga – kas meklē, tas arī atrod.
Par ko arī liecina preses informatīvais blāķis, lai arī viedokļi vēl joprojām „uzpeld” un tiek iztirzāti. Kā punkts uz “i” - nedaudz mūsdienīgs ieskats Straupes statistikā - Padomju laikā gadā te vidēji ārstējās 1500 cilvēku, bet jau vidēji 3000 pacienti.
2004.gada 1.maijs – Latvija kļūst par pilntiesīgu Eiropas Savienīvas valsti. Latvijā darbu sāk Eiropas Komisijas pārstāvniecība, kas aizstāj 1996.gada februārī izveidoto Eiropas Komisijas delegāciju Latvijā. Šī ir sāpīgā tematika daudziem, gan tiem, kuri „zināja”, gan arī tiem, kuri, ragus dūņās iegrūduši, klusi stāv un nesteidzās aktīvi bļaut.. Ne labi, ne slikti. Kārtīgs latvietis ar savu strādnieka kupri pastieps jebkuru nastu – vai tas būtu vezums vai arī politiskā lietu kārtība.