Ceturtdiena, 21. Novembris, 2024
Andis, Zeltīte
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Vai „skaidra ūdens avotiņis”?

trešdiena, 27. janvāris (2010)   

Šajā ekoloģiski sajauktajā pasaulē katrs mēs gribam vismaz kaut ko tiešām tīru, dabas dotu. Ja ne vairāk, tad svaigu meža gaisu, meža ogas, eko pārtikas produkciju (vismaz cenšamies ticēt, ka tā tiešām ir no dabiskām izejvielām, bez papildus elementiem). Kāds nu tur brīnums, ja meklējam arī skaidra ūdens avotiņus, kas jau no senseniem laikiem daudzināti kā veselības, možuma un skaistuma pamatu pamats. Gandrīz divus gadus, garām braucot, prātoju par Salaspils avotu: netālu no Rīgas – Ogres un Rīgas apvedceļa krustojuma, pie Mazās Juglas upes.

 

salaspavots

 

Vietējo iedzīvotāju spriedumi kardināli atšķiras. Tie, kas ūdeni tur ņem, apgalvo, ka avots ir tīrs, ūdens garša lieliska. Citi sašutumā atgaiņājas: avots iztekot no novadgrāvja un, ilgāk paturot, pavisam nelāgi sasmirdot. Kāda tad tur veselība! Lai kliedētu šaubas un, iespējams, sniegtu lielāku skaidrību šī ūdens lietotājiem, centos noskaidrot avota ūdens kvalitāti. Jo cilvēku pie avotiņa ir gana daudz. Un plastmasas trauki arī mētājas...

burkasavots

 

Ekoloģiski atbilst

 

Kā parasts, vispirms ar savu jautājumu vērsos pašvaldībā, jo vietējā vara jau ir tā, kur iedzīvotāji visdrīzāk cer saņemt atbildes. Salaspils novada domes Vides inženiere Kristīna Galihanova paskaidroja, ka ūdens pārbaude ar pašvaldības spēkiem nav tikusi veikta un ieteica savu jautājumu uzdot Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centram (LVĢMC). Minētā centra Klientu apkalpošanas daļas sniegtā atbilde ir šāda: „Avots ir iekļauts valsts monitoringa programmā (atrodas pie pieminētā krustojuma, netālu no Mazās Juglas upes), un jaunākie dati rāda, ka ūdens kvalitāte atbilst dzeramā ūdens kvalitātes un nekaitīguma prasībām (tātad nav pat jāattīra). Atsevišķi avoti ir īpaši iecienīti daudzviet, bet bieži vienīgais veids, kā uzzināt ūdens kvalitāti, ir pašiem ūdens ņēmējiem paņemt paraugu un nodot akreditētā laboratorijā uz analīzēm. Pēc tam varbūt ar šādu informāciju var padalīties ar lasītājiem, piemēram, nodot rezultātus izmantošanai pašvaldībā.”

 

Savukārt Veselības inspekcijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Raboviča piebilst, ka LVĢMC pārbauda galvenokārt ekoloģiskās kvalitātes rādītājus (cilvēka ietekme uz vides stāvokli) un pēc LVĢMC sniegtās informācijas var secināt, ka avota ūdens atbilst dzeramā ūdens kvalitātes prasībām. Tomēr, lai sniegtu pilnīgāku informāciju par ūdens kvalitāti un drošumu, ir nepieciešams papildus veikt avota ūdens mikrobioloģiskos izmeklējumus un testēt organoleptiku (krāsa, smarža, garša).

 

Konkrētas atbildes pagaidām nav

 

Jā, kur tad meklēt īsto un galīgo atbildi? No 2010.gada 1.janvāra darbu uzsācis Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR".  Speciālisti tieši veic ūdens kvalitātes analīzi pēc visdažādākajiem parametriem, taču par Salaspils avotu pašlaik nav iespējams atbildēt: „Jebkurš laboratorijas darbinieks ir parakstījies par konfidencialitāti un mūsu paraugu pieņemšanas un uzskaites sistēma ir ieviesta tā, ka laboratorijas darbiniekiem nav informācijas par klientu, kas veic kādas konkrētās analīzes.

 

Tāpēc nevarēšu atbildēt uz jautājumu par to, vai kāds ir pārbaudījis Salaspils avota ūdeni”, saka Klientu apkalpošanas speciāliste Ieva Zute. Kur un kā noskaidrot kvalitāti Ja nu pašvaldība, kāda cita juridiska vai fiziska persona vēlētos reiz šajā tēmā viest skaidrību, lai bez bažām un droši izmantotu iecienītā avota ūdeni, tad, kā informē Ieva Zute, "BIOR" (Lejupes iela 3, Rīga, LV – 1076) laipni tiek gaidīti jebkuri klienti - gan juridiskās, gan privātpersonas. Paraugu pieņemšanas daļa strādā no pirmdienas līdz ceturtdienai 8:30 - 15:00 un piektdienās 8:30 - 14:00. Tātad – vajag tikai vēlmi uzzināt un nedaudz naudas, lai nekādām bažām par Salaspils avota ūdens kvalitāti pēc visiem rādītājiem vairs nebūtu vietas. Protams, būtu lieliski, ja ar šo informāciju varētu iepazīstināt arī citus avota cienītājus (lai nebūtu pie koka jālīmē lapas ar aicinājumu).

 

lapaavots

 

Gribētu tikai piebilst, ka ar speciālistiem runājām tikai par vienu konkrētu avotiņu, vēlreiz paskaidrošu – pie Rīgas – Ogres un Rīgas apvedceļa krustojuma nedaudz Ulbrokas virzienā. Pieļaujams, ka novada teritorijā ir arī citi avoti, par kuriem varbūt nav itin nekādas informācijas vispirms jau Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā un nav nekāda ekoloģiskā vērtējuma.

Komentārs par rakstu: Vai „skaidra ūdens avotiņis”?

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!