Arī baļķis no baļķa atšķiras
Koka enerģija un spēks jau izsenis ir bijuši cilvēka sabiedrotie. Kaut vai atceramies veco labo koka pirtiņu. No sendienām saglabājušies stāsti par to, ka pirts bijusi ne tikai miesas, bet arī gara attīrīšanas svētnīca, bērnu dzemdēšanas un nelaiķu izvadīšanas vieta ... un kas tik vēl netika darīts tai pirtī, protams, ar cieņu un pietāti.
Pirms dažiem gadiem guļbūvju celtniecība Latvijā atsākās ar lielu sparu – vai nu cilvēki ilgojās atgriezties pie senču tradīcijām, vai baudīt dzīvi ekoloģiski tīrās telpās... Lai kādi iemesli, varu droši apgalvot - tikai retais atzīs, ka guļbūves ēka ir nepievilcīga un cilvēka dzīvei nederīga konstrukcija.
Foto: guļbūves tapšanas process
Šodien guļbūvju meistariem darba vairs nav pilnas rokas, krīze pieprasījumu pēc koka mājām, pirtīm, viesu namiem... ir stipri samazinājusi. Taču stiprākie izdzīvo. Pēc definīcijas - guļbūve ir horizontālos vainagos novietoti baļķi, kas savā starpā stūros tiek sastiprināti ar pakšu tehnoloģiju. Guļbūvju celtniecības tehnoloģija dažādām tautām ir atšķirīga.
Foto: iekšējā siena
Taču būtiska ir viena atšķirība – kā guļbūves ēka tiek būvēta – vai tas ir roku darbs vai arī rūpniecisks ražojums. Kādu guļbūves ēku izvēlēties lemj pasūtītājs. Un arī es nebūtu zinājusi – kas ir labāk, ja nebūtu iepazinusies ar Andri, kurš ar guļbūvju būvniecību Ludzas rajonā nodarbojas jau vairāk nekā desmit gadus. Viņa brigādes veidotās guļbūves ir atrodamas visos Latvijas novados. Klienti viņu darbu ir augsti novērtējuši, jo puiši strādā pēc sentēvu metodēm, guļbūves ceļot no ar roku tēstiem baļķiem. Kad jautāju – vai tiesa, ka guļbūvi var uzbūvēt 2 mēnešos ieskaitot koku nociršanu un jumta uzlikšanu, saņēmu noraidošu atbildi. Tā rīkoties nebūtu prātīgi. Vispirms koks tiek nocirst, tad saulē žāvēts, tikai tad tēsts un likts kopā. Respektīvi, ilgākais laika posms ir koksnes žāvēšana.
Bet savādāk nedrīkst, jo kokam žūstot guļbūve sēdīsies un viss steigā paveiktais ies postā. Kad sienas ir gatavas un pēc projekta izzāģēti logi un durvis, sākas visdarbietilpīgākais process -sienu siltināšana. Un te nu nekādas mūsdienu siltumizolācijas vates nav vajadzīgas. Labākais, dabiskākais un siltumizturīgākais materiāls ir turpat mežā augošās sūnas. Ar tām puiši arī aizpilda visas mazās spraudziņas starp baļķiem.
Foto: sūnu pildījums
Sīkāku Andra guļbūvju būvēšanas tehnoloģiju neatstāstīšu, to paši varat uzzināt. Turklāt arī cenas te ir visai demokrātiskas – nekādas krāpšanas, viss tiek smalki izstāstīts un izanalizēts, katram klientam ir individuāla pieeja, neiespējamiem risinājumiem tiek meklēti kompromisi utt. T.: 26596081
Latvijā tiek piedāvāti dažādi guļbūvju celtniecības varianti: viena meistaru brigāde guļbūvi uzslies turpat būvlaukumā, izmantojot tikai zāģus, cirvjus un kaltus, cita – atvedīs frēzētu, virpotu vai līmētus baļķu kravu – un arī tā drīz vien taps par skaistu guļbūves pirtiņu dīķa krastā vai lepnu savrupmāju meža ielokā. Taču, ja domā ko izvēlēties, jāapsver visi guļbūves plusi un mīnusi. Pie lielākajiem mīnusiem es pieskaitītu ugunsbīstamību, bet pie būtiskākajiem plusiem – guļbūve tiek celta no ekoloģiski tīra materiāla - Latvijā cirstas koksnes ar savu neatkārtojamo smaržu, enerģiju un spēku.