Piektdiena, 27. Decembris, 2024
Inita, Elmārs
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

„Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” Igaunijā

trešdiena, 20. marts (2013)   

 25. martā Okupācijas muzejā Igaunijā, Tallinā notiks Tukuma muzeja ceļojošās izstādes "Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss" atklāšana. Izstādes atklāšanā piedalīsies Latvijas Republikas vēstnieks Igaunijā Kārlis Eihenbaums ar kundzi, kā arī Tukuma muzeja darbinieki, kuri strādāja pie izstādes sagatavošanas. Izstāde interesentiem Igaunijā būs skatāma līdz 25. aprīlim.

 

Izstāde ir desmit reālu cilvēku dzīvesstāsti, kurus skārusi padomju varas iestāžu īstenotā nacionālās identitātes iznīcināšanas politika. Vēstuļu autori ir Latvijas inteliģences un zemniecības pārstāvji, kas savas sabiedriskās darbības, pilsoniskās pozīcijas vai izrādītās pretestības dēļ nokļuvuši padomju varai nevēlamas personas statusā, apcietināti un sodīti pēc Otrā pasaules kara vai izsūtīti uz Sibīriju 1941. gada 14. jūnijā vai 1949. gada 25. martā.


Sibīrijā rakstītajām vēstulēm uz bērza tāss ir simboliska nozīme Latvijas vēsturē, jo tās ir padomju laikmeta liecība, kura raksturo Latvijas 20. gadsimta vēsturē traģiskākos mirkļus: arestus un deportācijas, kas kvalificējami kā noziegumi pret cilvēci. Pēc aptuvenām aplēsēm spriežot, Staļina kulta laikā represēti un Sibīrijā nometināti vismaz 167 000 Latvijas iedzīvotāju, tai skaitā tūkstošiem mazgadīgu bērnu. 1941. gada 14. jūnijā vien tika deportēti 15 443 (aizvesto otrajā izvedumā, tas ir LVA darbinieku precizētais skaitlis) Latvijas iedzīvotāji, bet 1949. gada 25. martā deportācijas rezultātā – 44 271 cilvēks (šis skaitlis iekļauj tos, kuri nebija uz vietas 25. martā un tika izsūtīti vēlāk).

 

2009. gadā UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautas 19 Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss, kas glabājas septiņos Latvijas muzejos. Šā gada janvārī UNESCO Latvijas Nacionālā komisija ir izsludinājusi otro nomināciju konkursu, un Tukuma muzejs, sadarbībā ar Talsu novada muzeju, Daugavas muzeju, Aizkraukles vēstures un mākslas muzeju, Rakstniecības un mūzikas muzeju pašlaik gatavo pieteikumu par vēl 24 Sibīrijā rakstītajām vēstulēm uz bērza tāss.
Tukuma pilsētas vēstures muzejā Pils tornis izveidota virtuāla ekspozīcija „Vēstules nākamībai”. Virtuālā ekspozīcija atspoguļo nominācijā iekļauto vēstuļu autoru un adresātu dzīves gājumu un apliecina viņu spēju izdzīvot, pretoties, saglabāt pašlepnumu un piederību savai tautai. Ekspozīcija ir pieejama latviešu, krievu, angļu un franču valodās.
Tukuma muzejs aicina iedzīvotājus, kam saglabājušās vēstules uz bērza tāss, iesaistīties UNESCO nominācijas papildināšanā.

 

Informāciju sagatavoja:
Zinta Paševica,
Tukuma muzeja krājuma glabātāja.
T. 63182391,
E. zinta.pasevica@tukumamuzejs.lv

Komentārs par rakstu: „Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” Igaunijā

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!