„Uz Tukumu pēc smukuma”
Ko īsti nozīmē tautās bieži lietotais teiciens „Uz Tukumu pēc smukuma”? Es tā arī līdz pat šī gada pavasara sākumam nebiju radusi skaidrojumu! Neraugoties uz to, man vienmēr patika teikt draudzenei- tukumniecei un pārējiem „Jābrauc uz Tukumu, pēc smukuma. Aizbraukšu uz Tukumu un atgriezīšos kā skaistule.” Tomēr ziņkārības mākta izdomāju papētīt, ko tas nozīmē un no kā tas cēlies.
Tā ievaicājos pāris pazīstamajiem tukumniekiem par šo teicienu, un saņēmu atbildi, ka viņi nezina kā tas radies – varbūt pateicoties atskaņām? Nepadevos un turpināju meklēt īsto atbildi. Tiesa noskaidrojās, ka ir vairākas versijas un neviens nezina, kura no tām ir patiesa! „Patiesībā nemaz nezinām no kurienes ir radies šis te sauklis! Autors ir nezināms, kā daudzām tautasdziesmām,” teic Tukuma Tūrisma informācijas centra pārstāve Ilva Valdmane. Viņa pieļauj domu, ka teiciens varēja rasties no Imanta Ziedoņa dzejoļa „Tukums” pantiņa! Kā nekā Ziedonis dzimis 1933. gadā Ragaciemā zvejnieku ģimenē un 1952. gadā absolvēja Tukuma 1. vidusskolu.
Tukums
Mazo ieliņu vecais rāmums, Es teicu sev: bites jau neiet baros,
Sarkano dakstiņu klusais smukums, - es lidošu viens, un vējš mani baros,
Maija vēsajā vējā tā mums un neskumšu pēc jums novakaros,
Uzblāzmo baltais ķiršu dārzs Tukums. un ķiršu zied pasaulē daudz!
(Ļauj man iet pasaulē smukumā, Bet, jo tālāk eju, jo lielāks trūkums,
tā kā ķirši zied Tukumā) Un ceļu krustojums, ceļu jukums,-
tik sapnī nāk baltais ķiršu dārzs
Tukums
Kā puika es tevī reiz iemīlējos, viss maija klusumā balts.
un vēlāk es vīnu dzēru un smējos,
es jauns biju, visu palaidu vējos, -
un pazuda ķiršu dārzs. (Dievs, ļauj man iet pasaulē
smukumā,
tā kā ķirši zied Tukumā!)
Tukums kādreiz bija iemantojis ķiršu un rožu pilsētas slavu. Kopš pagājušā gadsimta Tukums un tā apkārtne bija slavena ar iedzīvotāju ziedu audzēšanas prasmēm. Kā redzam, savā darbā Tukumu kā ziedošu dārzu ir slavinājis I. Ziedonis „(Ļauj man iet pasaulē smukumā, tā kā ķirši zied Tukumā).” Tukuma dārzniecība padomju laikos kļuva slavena visā Padomju Savienības mērogā. Izstādēs Tukuma dārznieki ar audzētajiem ziediem, regulāri guva medaļas. Šajā pilsētā bija izteikti daudz siltumnīcu, kurās audzēja dažādu šķirņu rozes; starp citu teju katrs otrais–trešais tukumnieks audzēja rozes.
Tukuma pilsētas Domes izsludinātajā stāstu konkursā bija iespējas izpausties šajā sakarā, un uzvarētāja Ieva Upesleja izveidoja savu stāstu. Tukumā 18. gs. beigās un 19. gs. sākumā dzīvojusi dārzniece vārdā Katrīna, kura bija pazīstama kā rožu mīļotāja, un dāvināja īpašas rožu šķirnes katram ceļiniekam un tukumniekiem, lai tie stāda pie saviem namiem, dārzos, pagalmos un ielu malās. Katrīna ticēja, ka katrs pats ir savas laimes kalējs. Iestādītās rozes pie mājas bija kā atgādinājums tam, ka paši veidojam vidi kādā dzīvojam. Tukums gadu gaitā ar dārznieces pašaudzētajām rozēm, bija kļuvis par rožu pilsētu. Pilsētas viesi no tuvienes un tālienes apbrīnoja sakoptās ielas un zaļojošos pagalmus un sētas. Tieši tajā laikā radās teiciens „Uz Tukumu pēc smukuma!”.
Tukumā un tās apkārtnē masveidā rozes pārstāja audzēt sen. Līdzīgi ir arī ar ķiršiem, kuru kādreiz Tukumā esot bijuši ļoti daudz, bet tad uz laiku tie pazuda no pilsētas. Taču pēdējo gadu laikā, iedzīvotājiem aizvien stingrāk apzinoties savas ziedu audzēšanas tradīcijas, pilsēta tiek izdaiļota. Tukumā atkal stāda rozes un pērn Mālkalnā izveidoja ķiršu dārzu (tika iestādīti 77 dekoratīvie ķiršu koki).
Kopš 2001. gada Sēmes pagastā darbojas uzņēmums SIA „Ar B Agro”, kur tiek audzēti un piedāvāti pircējiem augstas kvalitātes rožu ziedi un stādi. Audzēšana šobrīd notiek apsildāmās siltumnīcās 1,5 hektāru platībā. Tā ir lielākā un modernākā rožu audzētava Baltijā. Uzņēmums rožu stādus veiksmīgi pārdod ziedu audzētājiem kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā.
Madara Valtere