Gardēžu tūre pa Latgali
Katrā Latvijas reģionā ir sava īpašā un neatkārtojamā ēdienu daudzveidība. Dagdas novadu var uzskatīt par Latgales nacionālās virtuves galvaspilsētu. Tāpēc daudzi gardēži dodas tieši uz Dagdu, lai nobaudītu īstu latgaļu ēdienu daudzveidību. Dagdas kafejnīcā „Papardes zieds”, iepriekš pasūtot var nogaršot Latgales ezeru veltes pagatavotas labākajās latgaļu virtuves tradīcijās- pildītu līdaku, vārītus vēžus un zuti. Uzmanības vērts ir tas, ka Andrupenes lauku sēta ir slavena ar latgaļu virtuves gardās maltītes gatavošanu. Arī citās lauku mājās piedāvā nobaudīt īstus latgaļu ēdienus.
Latgaļu ēdiens Latgaļu maltītes gatavošanā izmanto pašu audzētos augļus un dārzeņus. Ezerā ķertās zivis un pašu mežā lasītās sēnes garšo krietni labāk, nekā veikalā pirktās. Visus ēdienus lauku mājās gatavo uz malkas plītīm. Pirms latgaļu virtuves delikatešu baudīšanas ir jāzina, ka latgaļu ēdieni nav diētiski, tajos vienmēr ir daudz kaloriju un tie ir ļoti sātīgi. Latgaļu virtuve ir cieši saistīta ar gadalaiku maiņu. Tā kā ziemā tiek kauti mājlopiņi, uz Ziemassvētkiem un Jauno gadu vienmēr ir daudz gaļas ēdienu. Vasaras svētku galdi ir pilni ar jauniem kartupeļiem, svaigiem dārzeņiem un augļiem. Latgales pavāri ēdienu receptes ir mantojuši no saviem senčiem, kas daudzu gadu garumā ir pilnveidojuši katru recepti. 2004.gadā Latgale ir iestājusies Eiropas reģionālajā kulinārā mantojuma tīklā, kas kopā aptver vairāk nekā 20 reģionus visā Eiropā. Dagdas novadā tiek piedāvāta iespēja nosvinēt kāzas pēc senām latgaļu paražām. Kāzās noteikti būs latgaļu ēdienu un arī folkloras grupu priekšnesumi.
Gardā maltīte Latgaļu brokastis nav iedomājamas bez biezpiena, mājas siera un piena, tiek dzerta graudu vai pupiņu kafijas. Rīta ēdiens ir arī vārītas olas un omlete. Saimnieces mēdz gatavot arī pankūkas ar ievārījumu, krējumu un medu.
Pusdienās gatavo ļoti sātīgus ēdienus. Galvenokārt no kartupeļiem, tos pasniedz visdažādākās versijās, gan krāsnī ceptos, gan vārītos, gan biezenī, gan sautējumā. Tradicionāli vakariņu ēdieni ir sacepumi un piena zupas. Pie tējām piedāvā maizītes ar biezpienu, āboliem, kanēli un rabarberiem.
Lūk, tādu ēdienkarti var nogaršot Dagdas lauku mājās. Šie ēdieni garšos pavisam savādāk nekā citur Latvijā, jo Latgalē ir savi ēdiena gatavošanas noslēpumi. Viens no tradicionāliem latgaļu ēdieniem ir Guļbešnieki. Tie ir pildīti veltnīši, kurus pagatavo no vārītiem kartupeļiem. Kartupeļus izvāra, samīca vai samaļ gaļas mašīnā, pievienojot olas un garšvielas. No iegūtās masas veido smukus plācenīšus. Vidū ieliek pildījumu, parasti tā ir kūpināta cūkgaļa un siers. Pēc tam no tā izeido garenas formas veltnīšus. Tos vāra, līdz tie kļūst zeltaini brūni. Šo ēdienu pasniedz ar dažādām mērcēm.
Latgalē ir arī savs nacionālais dzēriens- šmakovka. Tiesa gan jāsaka, ka ne katram tas būs pa spēkam