Vasas muzejs Zviedrijā
Zviedrija – trešā lielākā valsts Eiropā pēc platības var lepoties ar lielisku muzeju, kura pilnīgai apskatei noteikti ir jāvelta vismaz diena. Muzejs atrodas uz Djurgordenas salas, kura šobrīd ir izveidota kā izklaides vieta. No tās jābrauc pa labi, šķērsojot Djurgårdsbron tiltu. Tas ir Vasas muzejs, kurš ir veidots kā kuģis, jo tieši tā ir radies muzeja nosaukums. Muzejs ir veidots pēc Vasas kuģa uzbūves. Vasas kuģis ir vienīgais no kuģiem, kuri vēl ir saglabājies no 17. gadsimta un ir apskatāms joprojām. Tas ir ieguvis titulu kā viens no, tūristu visvairāk apmeklētajiem tūrisma objektiem pasaulē. Tajā ir saglabāta ļoti liela daļa no oriģināla, tas ir rotāts ar simtiem kokā grebtu skulptūru, kuras ir apskatāmas muzejā.
Kuģis ir nostiprināts muzeja centrā, un pārējais muzejs ir izvietots tam apkārt, kuģī iekšā ieiet gan nav iespējams, bet visa muzeja (kas stiepjas apkārt kuģim) uzbūve ir identiska ar kuģa iekšējo uzbūvi, tādēļ jebkurā gadījumā sajūta ir kā kuģa iekšienē. Muzejā redzamas deviņas ar kuģi saistītas ekspozīcijas, tajā pieejams arī restorāns un arī veikals. Vasas kuģis ir ticis filmēts filmās, kuras kopumā ir tulkotas 16 valodās, šis kuģis ir tiešām leģendārs. Vasa tika uzbūvēts Stokholmā holandiešu kuģu būvētāja Henrika Hibertsona vadībā, to kopumā būvēja 400 cilvēku. Savu nosaukumu kuģis ieguva pateicoties tā laika valdošajai dinastijai. Kad kuģis pirmo reizi devās ceļā, jau piestātnē tam uzpūta stipra vēja brāzma, kura kuģi pamatīgi sašūpoja, bet kuģis noturējās, tomēr nākamā vēja brāzma bija pārāk stipra kuģim un tas tika nogāzts uz sāniem, tādējādi piepildoties ar ūdeni. Kuģa katastrofā bojā gāja 30 – 50 cilvēki. Vasa ilgi neredzēja dienasgaismu, tomēr tas laiks pienāca pēc 333 gadiem, kad Anderss Franzens saprata, ka nedrīkst ļaut kuģim iet zudumā, jo tas bija viens no tā laika visvarenākajiem kuģiem, un 1956. gadā viņš no jauna atklāja vareno Vasas kuģi. Protams, gluži tāpat kā par kuģi Titāniks, arī par Vasas kuģi nereti rodas jautājums: „Kur tika pieļauta kļūda?” Atbilde: Uz kuģa tika izvietoti 64 lielgabali, lielākajai daļai no tiem varēja šaut ar 11 kg smagām lodēm, tas bija pārāk liels svars kuģim, tādēļ tas nespēja noturēt līdzsvaru vēja brāzmu laikā. Kad kuģis atkal tika izcelts no ūdens, tam bija nepieciešama īpaša apstrāde, tādēļ tas tika apsmidzināts ar īpašu vielu, kas palīdzēja no koka izspiest ūdeni, tādējādi saglabājot kuģa uzbūvi. Tas turpinājās vairākus gadus. Katra sīkākā koka figūriņa restaurācijas darbu gaitā tika atkopta un novietota sev paredzētajā vietā. Tika atrasti arī dažādi ļoti vērtīgi priekšmeti un apzeltītas statuetes, tas viss arī ir apskatāms muzejā.
Daudzu un dažādu apstākļu dēļ kuģis pamazām cīnās par savu pastāvēšanu šodien, daudzās vielas, kuras tas ir uzsūcis no ūdens šobrīd cīnās ar skābekli, jo par spīti visam turpinās trūdēšanas un rūsēšanas procesi, pētnieki joprojām cīnās ar to visu. Muzejs ir atvērts no 2. janvāra līdz 31. maijam un no 1. septembra līdz 30. decembrim (10:00 - 17:00, trešdienās 10:00 - 20:00) Ieeja: Pieaugušajiem - SEK 95 Bērniem (0-18 gadi) – Bez maksas Studentiem (ar apliecinošu dok.) - SEK 50 Muzeja apmeklējuma seansi ar paskaidrojumiem angļu valodā notiek vairākas reizes dienā. Grupas ar vairāk nekā 9 personām ir iepriekš jāpiesaka. Filma par kuģi Vasa tiek rādīta ar angļu subtitriem katru dienu ik pēc stundas. Apskates citā valodā var iepriekš pieteikt. Pieteikšanās e-pasts: bokningen.vasa@maritima.se