Vietas un cilvēki. Daugavpils cietoksnis.
Ceļojums uz Latgali nenozīmē tikai jūsmošanu par “Zilo ezeru zemi” vai pareizticīgo baznīcām. Latgales reģionā atrodas otra lielākā Latvijas pilsēta- Daugavpils.Šobrīd no pilsētas iedzīvotājiem vairāk kā 50 procentu ir krievvalodīgie, likumsakarīgi, pilsētas vide un iekšējā dzīve ir kaut kas pilnīgi nelatvisks. Mākslas un kultūras zinātājiem šī vieta savukārt varētu asociēties ar mākslinieku Marku Rotko, kurš ir dzimis Daugavpilī, 1903. gadā(tālaika Dvinskā, Krievijas impērijas sastāvā). Pēc 12 dienu ilga jūras ceļojuma jaunais Rotko emigrē uz ASV(1913. gadā), ar šo laiku faktiski noslēdzas mākslinieka dzīve Daugavpilī.
Lai arī Rotko darbs ir cieši saistīts ar ASV glezniecības vidi, Daugavpilī šī mākslinieka vārds joprojām tiek saistīts ar Dinaburgas cietoksni, kur plānots iekārtot Rotko mākslas un informācijas centru. Par šī projekta patronesi ir kļuvusi Vaira Vīķe- Freiberga. Centram Marka Rotko vārdu ir atļāvuši dot mākslinieka bērni- dēls Kristofers un meita Ketrina. Daugavpils cietoksnis ir viens no “jaudīgākajiem” kultūrvēstures pieminekļiem Daugavpilī. Būvēts 19. gadsimtā, cietoksnis sākotnēji tika domāts militāriem mērķiem. Klasicisma stilā celtā ēka šobrīd gan ir stipri “pabalējusi”- izsisti logi, apdrupušas ēkas iekšējās apdares. Neskatoties uz šo, cietoksnī mitinās mākslinieki, kuri padara ēkas par mājīgu vietu, kur satikties dažādu valstu radošajiem cilvēkiem. Pati teritorija ir sadalīta it kā divās daļās, kuras vienu no otras šķir žogs. T.s. dienesta zonā atrodas kazarmas, savukārt otrā zona ir paredzēta dzīvošanai.
Dzīvojamā zonā atrodas 14 mājas, kas uzceltas 19. gs. un 5 mūsdienās celtās ēkas. Savulaik tur uzturējās militāristu ģimenes, taču šobrīd zonā dzīvo ap 5000 cilvēku. Ilgu laiku, lai dotos apciemot cietokšņa iemītniekus, bija vajadzīga speciāla atļauja, tātad tik vienkārši ēku kompleksam klāt nepiekļuva. Kopš 90jiem Latvijas brīvvalsts laikā Daugavpils cietoksnis ir vienīgā šāda tipa ēka, kura nav radikāli pārbūvēta.
Tiesa, pēdējo 10 gadu laikā ir notikuši dažādi tūrisma piesaistes pasākumi, tomēr tādas īstas skaidrības par cietoksņa turpmāko attīstību vēl nav. Pagaidām sķiet, ka šajā vidē darbojas galvenokārt mākslinieki, rīkojot dazādus plenērus, apmainoties ar idejām, līdzīgi kā tas darbojās Andrejsalā(tagad- Dirty Deal). Tas gan nenozīmē, ka ēkas ir nodotas mākslinieku rīcībā, jo nākotnes plāni tomēr ir saistīti ar Rotko Mākslas centru.
www.dinaburgascietoksnis.lcb.lv