Svētdiena, 22. Decembris, 2024
Saulvedis
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Bīlavu velna laiva

trešdiena, 2. decembris (2009)   

Senā apbedījumu vieta „Bīlavu velna laiva” atrodas Talsu rajona Lubes pagastā . „Bīlavu velna laiva” ir ne tikai mistiska kulta vieta, bet arī populārs tūristu apskates objekts.

 

Bīlavu velna laiva tiek uzskatīta par kulta vietu, jo šeit notikusi mirušo apbedīšana. Jāmin, ka vikingu tradīcijās ietilpa bojāgājušo sadedzināšana laivās, kas tika palaistas jūrā. bilavu_velna_laiva Bīlavu Velna laiva ir apaļu akmeņu krāvumi, kas veido laivas formu. Tā ir 15, 5 m gara un 4,5 m plata, izveidota starp 950. un 750. gadu pirms mūsu ēras .Kādreiz laiva sastāvējusi no 38 akmeņiem, taču saglabājušies ir tikai 20.

 

Izrādās šī nav vienīgā Bīlavu velna laiva, vēl pagājušajā gadsimtā šīs „laivas” galā ZR varēja ieraudzīt vēl otru laivveida akmens krāvumu. Nopostītās laivas garums bijis 15 m, bet platums 3 m. Par Bīlavu Velna laivu izcelšanos ir vairākas teorijas. Daudzi arheologi uzskata, ka laivas atstājuši ieceļotāji no Skandināvijas . Savukārt Dr. Muntis Auns savos rakstos norāda, ka līdz Vikingu ērai vēl bija jāgaida 1000 gadi, tātad velna laivas atstājuši vikingu priekšteči.

 

Tātad rodas pretrunas, jo vikingi nepavisam nav tas pats, kas skandināvi. Protams, pretēji zinātniskajam izskaidrojumam pastāv arī mītiskais izskaidrojums. Teika vēsta par kādu valdnieku Vidzeru, kurš noslēdzis līgumu ar velnu, lai tas aizber jūras šaurumu starp Kolkas ragu un Sāmsalu. Rītausmā pēc gaiļa dziesmas visi velna piekrautie kuģi pārvētās par akmeņiem .

 

Var minēt arī to, ka velns ir senlatviešu mitoloģiska būtne un tas, ka tas tiek pieminēts teikā par laivu rašanos, pierāda senlatviešu kulta saistību ar šīm laivām. 1863. gadā arheologs J. Dērings otrajā laivā atklāja trīs stāvos izvietotas 10 – 12 akmeņu kameras. Šajās kamerā neskaitot smiltis tika atrastas arī ogles, māla trauku lauskas un sadegušu cilvēku kauli , kas apliecina kapeņu nozīmi un arī sniedz mazu ieskatu tā laika apbedīšanas tradīcijās. 1999. gadā laivas tika atjaunotas. ir kļuvušas par Valsts nozīmes kultūras pieminekli, un par tās bojāšanu draud kriminālatbildība. 2004. gadā te ir izveidota atpūtas vieta .

Komentārs par rakstu: Bīlavu velna laiva

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!