Svētdiena, 22. Decembris, 2024
Saulvedis
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Ungārijas pērles

ceturtdiena, 8. oktobris (2009)   

Kas noteikti jāapmeklē atrodoties Ungārijā ? Vispirms jāapmeklē Agtelekas Nacionālo Parku – noslēpumainu vietu, kur var redzēt lielākās Ungārijas stalaktītu-stalagmītu alas. Un ne tikai redzēt, bet arī ieiet iekšienē un pastaigāt zem dabiskajām akmens arkām un sajust šī dabas brīnuma vēso elpu uz saviem vaigiem. Baradla – lielākā Ungārijas stalaktītu – stalagmītu ala, kuras kopgarums ir 25 km. Alas atrodas UNESCO aizsardzībā. Jūs arī patīkami pārsteigs klasiskās mūzikas “koncerts” dziļi pazemē. 

 

Bardala cave

 

Jāaizbrauc pastaigāties pilsētā Egerā. Pilsēta ir slavena ar saviem arhitektūras pieminekļiem, vīniem un ārstnieciskajiem avotiem, kuri patiesi tiek saukti par Ungārijas baroka pērli, brīnumainu valsts dārgumu lādīti. Cietoksnis, turku laika minarets, katedrāle, Minoretu baznīca. Egera ieņem 3.vietu valstī vēsturisko pieminekļu skaita ziņā.

 

egeras pilseta

 

Iesakām apmeklēt atklātos Sečeni vai Miškolca termālos minerālūdens baseinus. Miškolca /Tapolca – Eiropā vienīgais baseins ar piecām zālēm un saunu klinšu alā, ir unikāls dabas veidojums. Ūdens ir mineralizēts, un tā temperatūra ir no +30°C līdz +36°C.  Budapešta /Sēčeņi – Eiropā lielākais termālais minerālūdens baseins no Hābsburgu laikiem. Eklektikas stila celtnē atrodas 16 baseini, turku pirts, sauna, ūdens masāžas. Ūdens tiek sūknēts no 1236 m dziļa urbuma un tā sākotnējā temperatūra ir +74°C.

 

mishkolca termal,baseini

 

Vēlāk noteikti jāapciemo „Skaistas sievietes ieleju” un jānodegustē Egeras vīnus - “Egri Bikaver”, ”Egri Lenyka”, ugunīgo gulaša zupu. Līdz Budapeštai var aizbraukt ar kuģīti pa Donavu, tad varēsiet baudīt Budapeštas panorāmu vakarā.

 

Budapešta - Ungāru lepnums! Donavas pērle! Donava sadala pilsētu divās daļās – vecā Buda un jaunā Pešta. Pilsētas Budas daļas panorāma ar skatu uz Donavu ir ietverta UNESCO Pasaules dārgumu glabātuvē. Budapeštas pilsēta interesanta ar vēsturisko daļu – Peštu: Varoņa laukums, Vajdahuņada pils, Valsts Opera, pasaules greznākā Parlamenta ēka paša upes malā, Svētā Ištvana bazilika, Ķēžu tilts un Budu - Sv. Maķāša baznīca, Zvejnieku bastions, Trīsvienības kolonna, Prezidenta pils. Starp Eiropas pilsētām Budapešta izceļas ar savu arhitektūru, kas vēstures gaitā sevī iesūca tradīcijas gan no rietumiem, gan no austrumiem.

 

Iesakām pastaigāt arī pa Budapeštas gājēju ieliņu Vaci, apmeklēt slaveno Eifeļa projektēto Budapeštas tirgu, kur katrs varēs atrast sev tīkamu suvenīru no Ungārijas. Vai doties uz nacionālo pasākumu ungāru stilā ”Pustā” (ungāru stepe) – ungāru nacionālā virtuve, čigānu mūzika, dresētu zirgu šovs, vizināšanās zirgu pajūgos u.t.t. Budapeštas centrā uz jebkuras nelielas ieliņas izvietoti visa veida interesanti pieminekļi, piemēram, krēsls, kas pārklāts ar audumu, bet īstenībā, kad pienāk tuvāk var redzēt, ka tas taisīts no vesela akmens, pat audums izrādās nemaz nav audums. Turpat studenti nereti piestrādā kā „dzīvi pieminekļi”. Neskatoties uz oktobra jau diezgan vēso laiku staigājot pa centrālās pilsētas daļu nejauši var atrast nelielas Mandarīnu koku alejas, kas izveidojušās blakus prestižām viesnīcām, pavasarī – zied, bet ziemas laikā tiek novākti siltumnīcās. Tās nu ir īstas Ungārijas pērles!

 

 

Saules tur netrūkst Augu gadu Ungārijā ir ļoti daudz saulainu dienu, lietus – liels retums. Parasti tur ir par pieciem līdz desmit grādiem siltāks nekā pie mums. Ja arī gadās lietus, tas īpašu veldzi nenes, tikai noskalo putekļus. Tūlīt pēc lietusgāzes atkal ir karsts un sutīgs. Tādēļ, domājot par līdzņemamo apģērbu, jārēķinās, ka vasarā noteikti būs karsti. Vidējā temperatūra ziemā ir –1°C, bet Ungārijas ziemeļu daļā mēdz būt arī no –8 līdz –10°C. Ungāriem tas jau ir ļoti auksts laiks. Vasarā vidējā temperatūra svārstās no +25 līdz +30°C, bet mēdz būt arī karstāks. Ungārija ir skaista jebkurā gadalaikā. Pavasaris – saldo ķiršu laiks. Jūlijs – saulespuķu ziedēšanas laiks. Augusta beigas, septembris – vīnogu novākšanas laiks.

 

Centrāleiropas skaistule Ungārijā ir desmit miljoni iedzīvotāju, no kuriem divi miljoni dzīvo Budapeštā. Pilsēta ir ļoti liela — tās platība 526,6 kvadrātkilometru. Pirmajā brīdī nezinātājam, iespējams, šķitīs, ka ir grūti orientēties, taču visos tūristu informācijas centros Budapeštas kartes var saņemt par brīvu, metro staciju laikrakstu kioskos ir nopērkamas transporta shēmas, kuras izmantojot, pa Budapeštu pārvietoties ir samērā vienkārši. Te ir ap 100 autobusa maršrutu, 80 trolejbusa, 47 tramvaja un trīs metro līnijas. Budapeštā ir viena parauga biļete visiem transporta veidiem.

 

Balatons – ungāru jūra Balatons — ungāru jūra — ir lielākais ezers Centrāleiropā un aizņem gandrīz 600 kvadrātkilometrus lielu platību. Gada vidējā ūdens temperatūra ir +21, +22 grādi. Vidējais dziļums – 3, maksimālais – 10,8 metri. Atpūšoties pie Balatona, jāņem vērā, ka nereti skaistā, karstā vasaras dienā pēkšņi var sacelties milzīga vētra un tādi viļņi, ka gāž vai no kājām nost.

 

Temperamentīgie ungāri 96 procenti Ungārijas iedzīvotāju ir ungāri, turklāt viņi ir stipri nacionāli noskaņoti un runā vienīgi savā valodā, tāpēc ar saprašanos dažkārt var rasties lielas problēmas. Ungāru valoda pieder somu-ugru valodu grupai un mūsu ausīm ir gaužām neparasta un nesaprotama. Arī uzraksti izkārtnēs, vitrīnās, transportā utt. neraisa asociācijas ar kaut ko pazīstamu. Toties ungāri ir ļoti draudzīgi. Tie ungāri, kas mācījušies skolā līdz 1989. gadam, apguva krievu valodu, bet, «pateicoties» 1956. gada notikumiem, krieviski neviens ungārs principa pēc nerunās. Ar apkalpojošās sfēras darbiniekiem kopēju valodu atradīsiet, runājot angliski vai vāciski. Maldīgs ir priekšstats, ka ungāri ir tie paši čigāni. Tiesa, Ungārijas ziemeļu daļā, Miškovicas apgabalā, patiešām dzīvo ļoti daudz čigānu. Pēc ārienes ir grūti atšķirt čigānus no ungāriem. Paši ungāri pret čigāniem ir diezgan naidīgi noskaņoti. Tūristiem aizvien iesaka uzmanīties no čigāniem, kuri tur mēdz nodarboties ar kabatzādzībām. Arī Budapeštā kabatzagļu netrūkst, it sevišķi – Budas kalnā, Matiaša katedrāles, Zvejnieku bastiona rajonā.

 

No kā vēl uzmanīties Ungāru policija visai savdabīgi mīl ārzemju tūristus. Viņiem patīk pārbaudīt autobusu maršrutu kartes, to, kā tiek ievēroti ātruma ierobežojumi. Par dažām lietām ar apkalpojošo personālu jāvienojas laikus, pirms izmantojat kādu pakalpojumu. Piemēram, ar taksometra vadītāju, pirms vēl esat iekāpuši mašīnā, jāvienojas, cik maksās brauciens. Ja to darīsiet pēc tam, varat sagaidīt nepatīkamus pārsteigumus, bet tad jau būs par vēlu. Arī dažviet Budapeštas centra restorānos it kā nevainīgi uz galda nebūs ēdienkartes, un viesmīlis laipni piedāvāsies pats nosaukt visus piedāvātos ēdienus. Noteikti prasiet ēdienkarti, jo pretējā gadījumā var gadīties, ka pat nespēsiet samaksāt tēriņu. Vakaros pēc pulksten sešiem septiņiem pilsētu ielas kļūst praktiski tukšas, var sastapt galvenokārt tūristus. Budapeštā vakaros un naktīs ļaužu pilna ir tikai galvenā gājēju iela – skaistāko, dārgāko veikalu iela – Vaci un Donavas krastmala, kur ir daudz izpriecas vietu, naktsbāru, krogu utt. Vietējie gan īpaši neieteic apmeklēt Budapeštas nakts klubus.

 

ungarija_cardasa_ritmos

 

Ungāru virtuve un vīni Ungāriem raksturīga īpatnēja virtuve ar ļoti asiem ēdieniem. Tie nav iedomājami bez sarkanajiem pipariem.

 

ungaru vini

 

Gulašs – šis vārds saprotams jebkurā valodā. Ejot uz ungāru krodziņiem, no asajiem ēdieniem izvairīties neizdosies. Savukārt vispiemērotākais laiks izbaudīt vīnus ir no septembra vidus līdz oktobra sākumam, kad notiek vīnogu novākšanas svētki. Šajā laikā populāras ir ekskursijas pa tā dēvētajiem Vīna ceļiem.

 

Nereti arī tūristiem piedāvā iespēju pašiem piedalīties vīnogu novākšanā.

 

vinu degustaciju gaidot

 

Vispopulārākais ir tokajietis, ko Ungārijā dēvē divējādi: par karaļu vīnu vai vīnu karali. Tokajieti var nopirkt arī Rīgā, bet Ungārijā, īstā vīna pagrabā, kur ar speciālas ierīces palīdzību vīnu glāzē jums ielies tieši no mucas, tā garša ir pilnīgi citāda.

Komentārs par rakstu: Ungārijas pērles

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!