Brazīlijas karnevāls. Otrā daļa.
Kā katru gadu,Riodežaneiro Sambadromā norisinās Rio karnevālu nedēļa, kuru apmeklē apjomīgs skaits tūristu no visas pasaules,aptuveni 70 procenti no gada iebraucēju skaita. Pasākumu kopums iekļauj visu katolisko portugāļu ieceļotāju un Āfrikas vergu tradīciju sajaukumu, un klasiski šis ir veids, kā cilvēki priecājas „uz pilnu banku” pirms Lielā gavēņa. Tas beidzas ar Lieldienām. Karnevāla mūsdienu formāta aizsākums ir ap 1640.gadu,kur no Parīzes „atvestās” Eiropas tradīcijas laika gaitā piedzīvo simbiozi ar vietējo Dienvidamerikas paražām.
Nedēļa,kuras gaitā norisinās karnevāla pasākumi,burtiski bloķē valsts darbu- karnevāls visintensīvāk notiek piejūras reģionos,un tā laikā,piemēram, alus patēriņš vien palielinās par 80 procentiem no gada kopapjoma. Lieki teikt,ka seksuālās izpriecas piedzīvo savu apogeju,tādēļ valsts ir atbalstījusi reklāmas kampaņas drošam seksam un AIDS pret-propagandai.
Karnevāla laikā sambas deju skolas savstarpēji cīnās par uzvaru.Viena no tradīcijām- karnevāla ķēniņiene Momo saņem no pilsētas mēra zizli,kas ir signāls, ka ballīte var sākties.Ik gadu aptuveni divpadsmit-piecpadsmit labākās samba skolas cīnās par labākās statusu. Parasti šīs sambas skolas tiek solīdi finansētas ar nelegālo spēļu biznesa ieguldījumiem un dažu labu naudas atmazgātāju budžetu.Pa pusei apģērbtās dejotājas raida erotiskos signālus fotogrāfiju kārotājiem.Karnevāla biļetes stadionā maksā aptuveni 1000 dolārus par vienu ar kopējo apjomu 90 tūkstoši apmeklētāju ietilpības. Galvenā vieta Sambódromo ir domāta komerciāliem pasākumiem, kur karnevāla programma tiek pilnībā iestudēta un organizēta.
Karnevāla gājieni „Bloco Partys” notiek vairākos Riodežaneiro kvartālos, kas bieži vien zināmi tikai vietējiem iedzīvotājiem. Šeit gan karnevāls nav tik reprezentatīvs un ataino vietējo iedzīvotāju attieksmi pret svētkiem. Sambas kostīmos dejo ne tikai jaunas sievietes, bet arī gados vecākas kundzes.
Karnevāls vietējiem ir bezrobežu sociāla un politiska brīvība-tā ļauj indivīdam būt demokrātam,atklāt savu māksliniecisko būtību vai bez bailēm kariķēt vietējās politiskās figūras. Vēsturiski to var uztvert par rafinētu gājienu,kur vergturi piedāvā legālu veidu paust neapmierinatību „svētku” formā,lai nesaņemtu lieku cirvi mugurā darba dienas laikā.
Vairāk informācijas par Brazīlijas karnevālu 2011. gadam: http://www.rio-carnival.net/