Ausmas Pētersones personālizstāde "Varavīksnes atspulgā"(ARHĪVS)
Reizes skatīts: 4869
Apraksts
No 4. decembra Audēju darbnīcā (Tidaholmas ielā 3, Tukumā) apskatāma audējas, Tautas lietišķās mākslas studijas "Durbe" dalībnieces Ausmas Pētersones personālizstāde "Varavīksnes atspulgā", kurā eksponēti pēdējos trīs gados tapušie darbi - krāsainas segas, lina dvieļi un galdauti. Viņas darbos jaušams suitu pamatīgums, vēsturnieces precizitāte un audējas profesionalitāte.
A. Pētersones radošā darbība saistīta ar vēlmi izzināt latviešu tradicionālo kultūru. Savulaik autore pētījusi brunču audumus Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumā un audusi brunču atdarinājumus, tagad pievērsusies sava dzimtā novada sieviešu tautas tērpa izpētei. Darinātā suitu villaine jeb „trakā drāna” un brunči no melanžētas violeti rozā dzijas jau apskatāmi šajā izstādē.
Audusi paklājus puspersieša tehnikā, spilvenus un lupatu grīdceliņus, taču autore atzīst, ka visvairāk viņai patīk aust lielos darbus – segas, galdautus un villaines. Izstādē eksponētās segas izceļas ar košām un saskanīgām krāsām. Viena no tām darināta eksperimentējot ar krāsotām augu krāsvielu dzijām. Ilgu laiku audumos A. Pētersone nebija izmantojusi viņas vismīļāko lillā krāsu, taču dubultauduma tehnikas darinātajā segā, vijas pat trīs pakāpju lillā toņi. Savukārt josliņsega tapusi tikai sešās sestdienās gatavojoties izstādei "Jostas, jostiņsegas, josliņsegas" Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.
Līdzās segām ir lina dvieļi, kas darināti pubuļainajā, pinumveida trinīša un dažādās dreļļu tehnikās. Starp pelēkajiem maigi izceļas krāsainie lina audumi. Autorei un arī visām pārējām studijas „Durbe” audējām ļoti mīļš ir zilganos toņos austais galdauts ar sniegpārsliņu rakstu.
Izstādes mākslinieciskais tēls ir lakonisks. Kuratore Agita Pumpure, kārtojot darbus, uzsvērusi formas un kompozīcijas vienkāršību, skaidrību. Izstādes koptēlā ierakstījušās arī latviešu arhitektes Martas Staņas projektētās mēbeles un svečturi no Tukuma muzeja krājuma.
Autore piedalījusies visās TLMS "Durbe" gadskārtējās izstādēs Tukumā, kā arī 24. Vispārējo latviešu dziesmu un 14. Deju svētku kopizstādē, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja izstādēs, novadpētniecības muzejā Tukuma sadraudzības pilsētā Šēselē (Vācija) u.c.. Sarīkojusi personālizstādi Jūrmalas pilsētas muzeja filiālē - Aspazijas mājā. Viņas darbi vienmēr ir precīzi, ar pārdomātu kompozicionālu risinājumu, krāsās saskaņoti un tehniski nevainojami izpildīti.
A. Pētersone ir dzimusi Alsungā (1950), pēc izglītības un dzīves aicinājuma ir vēsturniece. Pēc LVU Vēstures un filozofijas fakultātes beigšanas (1975) sākusi strādāt Tukuma mākslas un novadpētniecības muzejā (tagad Tukuma muzejs) par zinātnisko līdzstrādnieci (1976) un iesaistījusies muzeja audēju pulciņā (tagad TLMS "Durbe"). Apguvusi tautas lietišķās mākslas praktiskos un teorētiskos pamatus pie Tautas daiļamata meistares Dzidras Ercas. Papildus zinātniskās līdzstrādnieces pienākumiem veikusi Tautas lietišķās mākslas veicināšanas komisijas priekšsēdētājas pienākumus un rūpējusies par muzeja testīliju kolekcijas veidošanu un zinātnisko apstrādi. Sastādījusi katalogu "Tautas lietišķā māksla Tukuma novadā" (1990).
Dzīvesvietas maiņas dēļ pārgājusi darbā uz Jūrmalas Muzeju apvienību (1992), kur bijusi vecākā zinātniskā līdzstrādniece pieminekļu aizsardzības nodaļā. Patlaban strādā Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā.
Izstāde skatāma Tukuma Audēju darbnīcā (Tidaholmas ielā 3, Tukumā) līdz 30. decembrim.
Audēju darbnīcas darba laiks:
O.-S 10.00-17.00
Biļešu cenas:
Pirmsskolas vecuma bērniem Ls 0.00
Skolēniem, studentiem Ls 0.20
Pensionāriem, invalīdiem Ls 0.40
Pieaugušajiem Ls 0.60
Foto Kristīne Ozola
Kontaktinformācija
- Novads: Tukuma (bij.Tukuma rajons)
- Adrese:
- Kontaktpersona: Kristīne Ozola
- Mājas lapa: -
- Tel.: 63182392
- E-pasts: