Ceturtdiena, 16. Janvāris, 2025
Lida, Lidija
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Gūtmaņala

Reizes skatīts: 14219
Gūtmaņala
Gūtmaņala
Gūtmaņala
Gūtmaņala
Karte

Apraksts


Gūtmaņala ir Latvijas visvairāk apmeklētā, vislielākā, visvecākā un visvairāk dažādos informācijas avotos aprakstītā ala. Gūtmaņala ir arī augstākā Latvijas ala un lielākā grota Baltijas valstīs: 10m augsta, 12m plata, 18,8m gara. Avotiņš, kas iztek no alas, senatnē izmantots kā svētavots, tā ūdens uzskatīts par dziedinošu. Pēc avota ūdens Siguldas un apkārtnes iedzīvotāji dodas arī mūsdienās.

Ar Gūtmaņa alu saistās teika par Turaidas Rozi – Maiju un viņas traģisko mīlestību.
Otra populāra teika stāsta par lībiešu virsaiša Rindauga skaisto un neuzticīgo sievu, ko vīrs aiz dusmām licis alā ierakt zemē. No sievas asarām radies avotiņš.

Par Gūtmaņa alu (no vācu valodas – Labais vīrs) to iedēvējuši baltvācu ceļotāji, jo blakus dzīvojis vietējais dziednieks, ārstēdams ļaudis ar avota ūdeni un dažādiem augiem. 20. gs. 30-tajos gados bija ierosinājums alas vārdu latviskot un dēvēt par Labvīra alu, taču šis nosaukums neguva atsaucību.

Gūtmaņalas griestos redzamie gadaskaitļi liecina, ka tā ir senākais tūrisma objekts Latvijā. No literatūras avotiem vācu valodā ir atrastas ziņas, ka līdz pat 1812. gadam alas sienās bija saglabājušies gada skaitļi 1521. un 1564. Senākais šobrīd daļēji saglabātais uzraksts ir „ANNA MAGDALENA VON TIESENHAVSEN ANNO 1667” alas griestu velvē virs avotiņa nelielās kaskādes.

Smilšakmenī var izlasīt arī baronu un muižkungu vārdus. Tos pēc viņu norādēm un pasūtījuma iegravējuši meistari, kas te gaidījuši turīgus apmeklētājus un dežūrējuši alas tuvumā ar kāpnēm, trafaretiem un gravēšanas darbarīkiem. Par samaksu tika iegravēti vārdi, ģerboņi un gada skaitļi.

Gūtmaņalas smilšakmens sienās ziņas par sevi ir atstājušas arī dažādas studentu organizācijas. Diemžēl vairums seno uzrakstu ir neglābjami zuduši, jo tie ir vairākkārt pārrakstīti. Iespējams, veidojot jaunus ierakstus, nokasīta līdz pat pusmetru bieza smilšakmens kārta.
Mūsdienās gravēt, rakstīt vai skrāpēt uz alas sienām nav atļauts, jo Gūtmaņala ir arheoloģiskais piemineklis un aizsargājamais ģeoloģiskais objekts.

Kontaktinformācija

  • Novads: Siguldas (bij.Rīgas rajons)
  • Adrese: Sigulda
  • Kontaktpersona: -
  • Mājas lapa: http://www.gnp.lv
  • Tel.: +371 26657661
  • E-pasts: 

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!