Latvijas ceļu muzejs
Apraksts
Latvijas ceļinieku dibinātais muzejs ir pirmais Ceļu muzejs Eiropā un pasaulē!
Ceļu muzeja ekspozīcija ir izvietota muižas bijušās dzīvojamās ēkas desmit zālēs un verandā, kā arī Kalna un Lejas ratnīcās. Katrai no muzeja zālēm ir sava tematika, kas vairāk vai mazāk aptver visas ar ceļu un tiltu nozari saistītās tēmas.
Šlokenbekas muižas dzīvojamajā ēkā (celta 1841. – 1845.g.) izvietotā ekspozīcija sīkāk vēsta par Latvijas ceļu tīkla un ceļu nozares attīstību. Zālēs izvietotie materiāli stāsta par to, kā ceļš daudzu gadsimtu laikā audzis no takas līdz automaģistrālei, kādi bijuši pirmie baļķu un akmens ceļi, kā arī pirmie ceļu projekti. Interesanti ir mūsu gadsimta sākumā izmantotie ceļu projektēšanas un būvniecības mērinstrumenti.
Ceļi ir tik raksturīgi civilizācijas sasniegumi, ka mēs bieži vien par tiem nedomājam vairāk kā par gaisu, ko elpojam. Tie lieliski iekļaujas apkārtējā ainavā un nekur nepazūd. Ceļi vienkārši ir. Bet vai tā ir bijis vienmēr?
Kā ceļi radušies? Kas un kā tos būvējis? Cik daudz līdzekļu un darba jāiegulda, lai uzbūvētu 1 km ceļa? No kurienes uz kurieni ved konkrētais ceļš? Pa cik dažādiem ceļiem braucot, cilvēki var nokļūt sev vajadzīgās vietās?
Šie ir jautājumi, uz kuriem atbildes var rast Ceļu muzejā.
Ceļu muzejs dibināts 1976. gadā un atrodas arhitektūras piemineklī – Šlokenbekas muižas ansamblī. Šlokenbekas muiža ir celta 15. gadsimtā, bet atjaunota, pateicoties Latvijas ceļinieku entuziasmam, līdzekļiem un darbam.
Ceļu kā konstrukciju nav iespējams ielikt muzeja vitrīnās, toties tajās var atrast informāciju par ceļu veidošanās vēsturi, ceļu un tiltu būvniecību, pirmajiem asfaltētajiem ceļiem un pirmajām ceļa zīmēm mūsu republikā. Tas viss atrodams bijušajā muižas Dzīvojamā ēkā.
Zirgu iejūgu un ratu kolekcija, kā arī zirgu vilkmes ierīces ceļu darbiem var apskatīt muižas Kalna ratnīcā.
Lejas ratnīcā starp citām ceļu būvniecībā izmantotām tehnikas vienībām novietots muzeja lepnums – vienīgais tvaika veltnis Latvijā „Marshall”, kas ražots Lielbritānijā 1924. gadā.
Brīvdabas ekspozīcijā ir redzami dažādi ceļu segumu paraugi, ceļa zīmes, akmens veltņi un vairāk kā 300 gadus veci verstes stabi.
Muzeja darba laiks:
Maijs – Oktobris
P. Slēgts
O.T.C.P. – 9.00 – 16.00
S. Sv. – 10.00 – 17.00
Novembris – Aprīlis
P.O.T.C.P. – 9.00 – 16.00
S.Sv. Slēgts
Kontaktinformācija
- Novads: Tukuma (bij.Tukuma rajons)
- Adrese: Šlokenbekas muiža, Milzkalne, Smārdes pag. Engures nov. LV3148
- Kontaktpersona: -
- Mājas lapa: http://www.celumuzejs.lv
- Tel.: +371 63182354
- E-pasts: