Jūrmalas pilsēta
Reizes skatīts: 14664
Apraksts
Jūrmalas pilsēta
Jūrmala – lielākā Baltijas valstu kūrortpilsēta un otra lielākā Latvijas pilsēta pēc platības, ko izsenis slavenu darījuši dabas ārstnieciskie faktori – maigais klimats, jūra, veselīgais gaiss, medicīniskās dūņas un minerālūdeņi. Tā ir pirmā Latvijas pilsēta, kas uzņemta Eiropas Kūrortu asociācijā. Īpašu pievilcību kūrortam dod 32 km garā balto smilšu pludmale, plašie priežu meži un pilsētas dabiskā robeža – Lielupe. Vēstures gaitā pilsēta ir apvienojusi 12 ciemus - Priedaini, Lielupi, Buldurus, Dzintarus, Majorus, Dubultus, Jaundubultus, Pumpurus, Mellužus, Asarus, Vaivarus, Jaunķemerus un divas nelielas pilsētas - Sloku un Ķemerus. Jūrmalā veiksmīgi sadzīvo pagājušā gadsimta sākumā celtās koka vasarnīcas un mūsdienu kūrortiestāžu ēkas. Daudzi šeit ierodas, lai atgūtu un nostiprinātu veselību, izmantojot rehabilitācijas iespējas, ārstniecisko dūņu un minerālūdeņu iedarbību.
Pēdējo gadu laikā pilsētas labiekārtošanā tiek ieguldīti lieli līdzekļi, kas dod iespēju Jūrmalas pilsētai kļūt par aizvien populārāku tūrisma vietu Latvijā.
Jūrmala ir pilsēta uz viļņa – uz pārmaiņu un veiksmes viļņa, uz mīlestības un cerību viļņa!
Jūrmala kā ārstniecības kūrorts bija pazīstama jau 18.gadsimta beigās, kad tautas dziedniecībā sāka izmantot sērūdeņraža avotus, kūdras un sapropeļa dūņas, ar kurām īpaši bagāta ir Jūrmalas pilsētas daļa – Ķemeri (Bad Kemmern), kas tā nosaukta par godu mežsargam Kemeram, pie kura sākotnēji apstājās cilvēki, braukuši šeit ārstniecības nolūkos. 1838.gads, kad cars Nikolajs I atvēlēja zemi, uz kuras uzcēla pirmo peldu iestādi, ir Ķemeru kūrorta dibināšanas gads.
Ķemeri ir unikāli ar to, ka šeit apvienojas trīs galvenie kūrorta faktori: piejūras klimats, minerālie ūdeņi un ārstnieciskās dūņas.
Citas Jūrmalas daļas – Dubulti (Dubbeln), Majori (Majorenhof) un Dzintari (Edinburgh) attīstījās kā piejūras klimatiskie un balneoloģiskie kūrorti. Jūrmalas daļa - Edinburga tā nosaukta par godu Edinburgas princim, ar kuru apprecējās cara Aleksandra II meita, un kuri kopā šeit apmeklējuši kūrmāju. Ārstniecību Rīgas Jūrmalā 1837.gadā pārzināja dr.V.Sodofskis, kas daudz darījis kūrorta dziedniecisko iespēju izpētē un popularizēšanā. Dr.Johans Kristiāns Nordštrēms (Johann Christian Nordstrem) 1870.gadā kāpās ierīkoja pirmo sanatoriju "Marienbad". Viņš arī sāka izmantot ārstniecībā klimatoterapijas elementus – pastaigas gar pludmali, fizisku darbu svaigā gaisā, peldes vannās ar jūras ūdeni. Šīs metodes kļuva ļoti iecienītas un līdz ar modi uz peldēšanos vilināja šeit aristokrātisko sabiedrību. Tas sekmēja dziednīcu un peldu iestāžu ierīkošanu, dažas no kurām saglabājušās līdz mūsdienām un ar savu savdabīgo arhitektūru veido Jūrmalas neatkārtojamo vēsturiskā kūrorta atmosfēru.
Mūsdienīgs kūrorts ar senām tradīcijām!
Šodien dabiskie ārstnieciskie faktori gūst arvien lielāku nozīmi veselības saglabāšanā un uzlabošanā. Jūrmalas pilsētas bagātība ir tās teritorijā esošie dabas resursi – jonizētais jūras un fitoncīdiem bagātinātais priežu mežu gaiss, kvarca smiltis pludmalē, minerālūdeņi (sērūdeņraža, broma un nātrija hlorīda), ārstnieciskās kūdras un sapropeļdūņas. Pateicoties dabas apstākļiem un vietējiem dabiskiem ārstnieciskiem resursiem, Jūrmalas pilsēta var lepoties ar divu veidu kūrortiem pilsētas teritorijā – balneoloģisko un piejūras klimatisko kūrortu.
Jūrmalas kūrortu ārstniecības iestādes piedāvā dziedniecības, rehabilitācijas un SPA pakalpojumus, kas ietver fizioterapiju, fizikālo terapiju, ūdens aerobiku, masāžas, aeroklimatterapiju, talasoterapiju, sāls istabas, ārstniecisko vingrošanu zālē vai pludmalē, diētisko ēdināšanu un citas procedūras, kuras tiek izstrādātas individuāli apmeklētājam profesionāļu uzraudzībā.
Pilsētas viesiem Jūrmalas kūrortu ārstniecības iestādes piedāvā kūrorta ārstniecības un SPA procedūras, pretstresa kursus saspringuma noņemšanai un darbaspēju uzlabošanai.
Līdzās labvēlīgajai ietekmei uz organismu, atpūta Jūrmalā pozitīvi iedarbojas uz cilvēka psiholoģisko līdzsvaru, ko sekmē izraušanās no pilsētas kņadas, miers, klusums, sporta nodarbības un kultūras pasākumu apmeklējums, meditācija un pastaigas pa pludmali
Vide
Jūrmalas pilsētā vēsturiskās attīstības gaitā ir saglabātas tās dabas un kultūrvēsturiskās vērtības, kuru ilgtspējīga izmantošana ir pilsētas ekonomiskās izaugsmes pamatā.
Unikālie dabas un kultūrvēsturiskie resursi ir Jūrmalas pilsētas priekšrocība, salīdzinot to ar citām Latvijas un Baltijas jūras piekrastes pilsētām.
Galvenās no šīm vērtībām ir:
• Rīgas jūras līcis, Lielupe, Jūrmalas ezeri;
• lieliska 32 km gara dzelteno (irdeno) smilšu pludmale;
• priežu mežaudzes;
• kultūrvēsturiskais mantojums – vēsturiskā koka arhitektūra, mākslas vēstures pieminekļi un to tradicionālā vide;
• īpaši aizsargājamās dabas teritorijas – Ķemeru nacionālais parks, dabas parks „Ragakāpa”, Eiropas nozīmes dabas liegums „Lielupes grīvas palieņu pļavas”;
• dabiskās ar sēru un ģipsi mineralizētās balneoloģiskās kūdras dūņas Ķemeros;
• četru veidu minerālūdens avoti;
• ainaviskā un bioloģiskā daudzveidība.
Jūrmalas peldvietas
Jūrmalas pilsētā ir 11 ar Ministru kabineta noteikumiem apstiprinātas peldvietas, kas atrodas Rīgas jūras līča piekrastē – Lielupe, Bulduri, Dzintari, Majori, Dubulti, Pumpuri, Melluži, Asari, Vaivari, Kauguri un Jaunķemeri.
Naktsmītnes Jūrmalā
Patreiz Jūrmalā darbojas 60 dažāda veida naktsmītnes: kūrorta rehabilitācijas centri, kūrorta viesnīcas, viesnīcas, viesu mājas, moteļi, kempingi, jauniešu mītnes. Ik gadu ekspluatācijā tiek nodotas jaunas tūrisma mītnes, kas piedāvā saviem viesiem modernus atpūtas pakalpojumus. Ļoti raksturīgas Jūrmalai ir viesu mājas vai nelielas viesnīcas, kas atrodas atjaunotās koka mājās. Tur valda neatkārtojama vēsturiska atmosfēra un gadsimtu gars.
Saglabātas tiek arī funkcionālisma stilā uzceltās daudzstāvu viesnīcas, kas pašlaik daļēji vai pilnībā tiek rekonstruētas, lai atbilstu mūsdienu prasībām. Šādu augstu ēku priekšrocība ir tā, ka no augšējiem stāviem paveras brīnišķīgs skats uz Jūrmalu no putnu lidojuma.
Kūrorta viesnīcas piedāvā plašas kūrorta procedūras, relaksācijas un veselības uzlabošanas programmas, kas ir aktuālas jebkurā gadalaikā.
Gardēžiem
Jau 19.gs. sākumā, kad Jūrmalā brauca ar zirgu pajūgiem, bija populāri krogi, kur varēja nobaudīt gardās krējuma kūkas un malkot kafiju.
Arī šodien Jūrmala ir piesātināta ar lielu kafejnīcu un restorānu daudzveidību, kur var atpūsties, nobaudīt gardus Jūrmalas kokteiļus, paklausīties mūziku un pavērot pilsētas ikdienas dzīvi.
Pusdienot var restorānos, plašā izvēlē dažādu nacionālo virtuvju – latviešu, krievu, ukraiņu, meksikāņu, libāņu, ķīniešu, indiešu vai kaukāza tautu - piedāvājums.
Ļoti iecienīts ir kokteilis "Jūrmalniece", ko var nogaršot tikai Jūrmalas kafejnīcās un restorānos.
Nogaršojiet kūpinātas jūras zivis, ko var pasūtīt restorānos vai nopirkt zvejniekciemu tirdziņos!
Zivju kūpināšanai vēsturiski izmanto sausas priežu skujas. Ap 1900.gadu skuju vākšanu mežos aizliedza, tāpēc zivju kūpināšanai sāka izmantot skaidas. Vasarās svaigi kūpinātas reņģes pienesa atpūtniekiem, citos gadalaikos uzpircēji tās sakrāva lielās vannās un sūtīja ar tvaikoņiem, ziemā - ar vilcieniem vai zirgu pajūgiem pilsētas kundēm.
Atpūta
Kūrortpilsētā ģimenes ar bērniem sev atbilstošu atpūtu un izklaidi atradīs ikvienā gadalaikā. Pavasarī esiet gaidīti Ķemeru nacionālajā dabas parkā vai Ragakāpas dabas parkā, lai vērotu dabas mošanos un gājputnu atgriešanos. Vasarā ģimeni aicinām uz bezrūpīgu atpūtu pludmalē, lai celtu smilšu pilis, peldētos, laistu debesīs pūķus un laistos kopīgās jūras šļakatu rotaļās. Pēc sirds patikas izšūpoties, laisties no slidkalniņiem vai pārvarēt šķēršļu joslas var bērnu rotaļu laukumos pludmalē un Dzintaru mežaparkā. Savukārt nebeidzamus ūdens priekus un tropu klimatu visa gada garumā izbaudiet ūdens atrakciju parkā „Līvu akvaparks”, vasarā - Nemo piedzīvojumu parkā. Pasaku māja „Undīne” iedāvā radoši pavadīt dienu zīmējot, krāsojot un veidojot dažādas figūras. Mazākajiem pilsētas viesiem aizraujošs būs krāsainu karuseļu virpulis „Dienvidu parkā” Jomas ielā, bet dienas nobeigumā, lai visiem kopīgs ir piedzīvojums, izbraucot ar upes kuģīti līdz pašai Rīgas vecpilsētai!
Pludmale
Balto smilšu pludmale piekļaujas pilsētai 32 kilometru garumā un ir lieliska vieta, kur katrā gadalaikā atpūsties, lieliski pavadot laiku kopā ar bērniem! Piekrastē ūdens ir sekls, līdz ar to vecāki ar bērniem te var justies droši, celt smilšu pilis, apgūt peldēt prasmi un rotaļāties vasarā.
Rudeņos vētru laikā, krastā tiek izskaloti dzintara gabaliņi, kā arī daudz gliemežvāku. Janvāra beigās – februāra sākumā Rīgas jūras līcis parasti aizsalst. Toties pavasarī pludmalē bieži veidojās milzīgi ledus kalni, kuri iepriecina lielos un mazos skatītājus.
Pludmale labiekārtota ar bērnu spēļu laukumiem, soliņiem, pārģērbšanās kabīnēm, futbola un volejbola laukumiem, kā arī labiekārtota ar nobrauktuvēm bērnu ratiņiem. Šeit var iznomāt ūdens velosipēdus un atpūsties pludmales kafejnīcās.
Majoros un Jaunķemeros plīvo Zilais karogs, apliecinājums pludmales drošībai un ūdens kvalitātei, kura tiek pārbaudīta katru nedēļu.
Nakts dzīve
Dzīvespriecīgiem un piedzīvojumu meklējošiem cilvēkiem brīvajās un vakara stundās kūrortpilsēta piedāvā daudzveidīgas atpūtas un izklaides iespējas. Restorāni, bāri, naktsklubi un vasaras sezonā upes kuģītis piedāvā telpas privātu pasākumu un svinību organizēšanai, veidojot ēdienkartes un vakara programmu atbilstoši viesa vēlmēm.
Maršruti
1. Maršruti pa Jūrmalas pilsētas kultūrvēsturiskajiem centriem
Nekur citur pasaulē nav tādas unikālas un īpašas vietas kā Jūrmala. 32 km gara smilšainā pludmale, simtiem koka namiņu ar koka mežģīnēm un rotājumiem, priežu meži un parki, 14 kultūrvēsturisko centru un ikviena mīlēta - tā ir Jūrmala - kūrorta pilsēta ar neparastu likteni. Pēdējās simtgades laikā tā piedzīvojusi gan vēsturiski politiskās pārmaiņas, gan arī ievērojamas izmaiņas pilsētas administratīvi teritoriālajā iedalījumā, iedzīvotāju skaitliskajā, sociālajā un nacionālajā sastāvā. 1959.gadā izveidoja vienotu Jūrmalu, apvienojot Rīgas pilsētas Jūrmalas rajona, Rīgas rajona Slokas un Ķemeru pilsētas. Kaut arī jaunajai Jūrmalas pilsētai bija vienota pārvalde, tomēr saglabājās katra rajona atšķirības, kuras noteica to līdzšinējā attīstība.
Iepazīsti Jūrmalu no cita redzes punkta, izstaigājot pilsētas ieliņas un apskatot Jūrmalas lepnumu – arhitektūru! Jūrmalas 19.gadsimta un 20.gadsimta pirmās puses būvniecība ir galvenokārt koka ēkas ar krāšņiem kokgriezuma dekoriem ēku fasādēs un jumta apdarē. Apbūve ir veidojusies vēsturiski attīstoties Jūrmalas kūrortam, kad uz Jūrmalu brauca ārstēties un atpūsties ne tikai vietējie iedzīvotāji, bet arī daudzi no ārzemēm.Romantiskās ieliņas un priežu ieskautās koka vasarnīcas arī mūsdienās rada senatnes elpu. Jūrmalas koka apbūve ir nozīmīgs un unikāls kultūrvēsturiskais mantojums, jo historisma stilā veidotās celtnes tieši no koka materiāla ir retums. Maršrutos iekļautas ne tikai koka ēkas, bet arī sakrālās celtnes un citas ēkas. Lai tuvāk iepazītu Jūrmalas kūrorta arhitektūru, tā ir jāpiedzīvo un jāredz klātienē, savukārt šī brošūra palīdzēs to paveikt. Ar detalizētāku pilsētas un apskates objektu vēsturi var iepazīties ceļvežos par Jūrmalu. Iesakām apmeklēt arī Jūrmalas pilsētas muzeju (Tirgoņu iela 29).
Maršruts pa Priedaines kultūrvēsturisko centru;
Maršruts pa Lielupes kultūrvēsturisko centru;
Maršruts pa Bulduru kultūrvēsturisko centru;
Maršruts pa Dzintaru kultūrvēsturisko centru;
Maršruts pa Majoru kultūrvēsturisko centru;
Maršruts pa Dubultu, Jaundubultu un Pumpuru kultūrvēsturiskajiem centriem;
Maršruts pa Mellužu un Asaru kultūrvēsturiskajiem centriem;
Maršruts pa Slokas un Kauguru kultūrvēsturiskajiem centriem;
Maršruts pa Ķemeru kultūrvēsturisko centru;
2. Velomaršruti pa Jūrmalas pilsētu
Kontaktinformācija
- Novads: Jūrmala (bij.Rīgas rajons)
- Adrese:
- Kontaktpersona: -
- Mājas lapa: http://www.jurmala.lv
- Tel.:
- E-pasts: -
Viesu grāmata
Joana
04.12.2015 22:13:00
me dhemb kryt edhe urinen nuk po muj ta mbaj edhe veten pe ndi se jam e loudhr a mund te me tregoni qfar kam ? po dyshoj se kom diqka ama po pres nje pergjigje tek ju ? http://gwrqflkmq.com [url=http://rabiehj.com]rabiehj[/url] [link=http://qssyxlhm.com]qssyxlhm[/link]